Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
22029905 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Rok Lema 2021

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

DKK w Grodzisku

"Żony jednego męża”

10-12-2019

Pretekstem do kolejnego listopadowego spotkania Dyskusyjnego Klubu była książka Anny Fryczkowskiej ,,Żony jednego męża”.

 

Jest to opowieść o dwóch pokoleniach rodziny, która przez dwadzieścia lat udawała, że jest zwyczajna. Swoimi odczuciami po przeczytaniu tej lektury chętnie podzieliła się jedna z klubowiczek. Tunia, Anita, Wojciech, Dobrochna i Janpaweł tworzą rodzinę. Mieszkają i żyją wspólnie w piętrowym domu z ogródkiem na warszawskim Żoliborzu. Tunia jest żoną Wojtka i matką ich wspólnej córki Dobrochny, Anita to majętna kochanka Wojciecha i matka ,,na przychodne” ich syna Janpawła. Mężczyzna ma więc dwie kobiety, dwoje dzieci i dwie rodziny, rodziny do kochania. Kocha je bardzo. Czasem żałuje, że wspólnych dzieci nie ma więcej. Namiętna kochanka nie marzy jednak o kolejnym potomku, z kolei żona nie może zajść w ciążę, choć pragnie drugiego dziecka. Kobiety zgodnie egzystują w tej bigamistycznej relacji i spełniają przyjęte przez siebie role w związku. Ustępują sobie miejsca – ,,Anita Tuni w kuchni, Tunia Anicie w pościeli. Tunia włada wychowaniem dzieci, Anita z przyjemnością na to zarabia”. Wszystkich łączą wspólne przeżycia, posiłki, rozmowy i poglądy. I wydawać by się mogło ,,rodzina jak z obrazka”. Nic bardziej mylnego. To tylko pozór sielskiego życia mieszkańców żoliborskiej kamienicy. W rzeczywistości egzystencja w tej niekonwencjonalnej rodzinie oparta jest na ciągłym udawaniu, obłudzie, kłamstwie, z którego ni chcą, a może nie potrafią skończyć, oszukiwaniu samych siebie, że ,,tak jest dobrze”. O ile nie żal mi specjalnie dorosłych, o tyle tragicznym wydaje się los młodych bohaterów powieści, którym przyszło żyć w koszmarze nie z ich winy. Autorka powieści nastoletnim postaciom przewrotnie nadała znaczące imiona: Dobrochna i Janpaweł. Imiona te symbolizują zupełnie inne wartości niż te, które istnieją i funkcjonują w rodzinie Wojtka. Cytując powieść ,, Żony jednego męża” trudno uciec od refleksji i od nasuwających się pytań : - Co znaczy ,,normalna” rodzina? - Czy rodzice nie robią krzywdy dzieciom swoimi pomysłami na życie? - Dlaczego wykraczających poza przyjęte normy skazuje się na hejt, wstyd, ostracyzm? Po lekturze książki Anny Fryczkowskiej każdy czytelnik odpowie sobie na powyższe pytania, choć z pewnością łatwych i prostych odpowiedzi nie ma.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: