Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
22030289 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Rok Lema 2021

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

DKK w Chmielniku

Spotkanie z panią Agnieszką Tyszką

13-06-2019

Dla osób czytających spotkanie z autorem jest ciekawym wydarzeniem, ale z obserwacji w naszej bibliotece wiemy, że nieczytający również dzięki bezpośrednim rozmowom z pisarzem zmieniają swoje podejście do książek.

 

W tym roku uczniowie z klas V, VI i VII ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Chmielniku uczestniczyli w spotkaniu z Panią Agnieszką Tyszką. Autorka witając się z zebranymi zaczęła od życzeń dla bibliotekarek bo przypadał Dzień Bibliotekarza. Następnie wprowadzając do tematyki około książkowej wyjaśniła znaczenie słowa biblioteka i książka. Swoich słuchaczy potraktowała jak partnerów do rozmowy włączając ich do dyskursu o tym co czytają, dlaczego to robią, a jeśli obcowanie z książką nie sprawia im przyjemności to jaka jest tego przyczyna. Dzięki temu mogła chociaż z w minimalnym stopniu poznać swoich słuchaczy i czytelników oraz ich czytelnicze motywacje. Jak powiedziała takie bezpośrednie spotkania bywają inspiracją do tworzenia kolejnych powieści, a poznani ludzie stają się pierwowzorem książkowych bohaterów. Agnieszka Tyszka ma w swoim dorobku 45 książek i ten zbór sukcesywnie powiększa. Nie zawsze była pisarką, miała w sowim życiu dziennikarski epizod, ale czuła że to nie jest jej droga. Od dziecka tkwiło w niej marzenie o pisaniu, zaszczepione przez dziadka-leśniczego, u którego spędzała wakacje i każdą wolną od nauki chwilę. To on pokazywał jej leśne tajemnice i czytał pierwsze książki. Ale to marzenie musiało poczekać, jednak dzięki oślemu uporowi udało się je zrealizować. Pisanie jej zdaniem wymaga ogromnego wysiłku i ciągłego dbania o dobry warsztat. Dzieci zadawały bardzo dużo pytań na które autorka chętnie odpowiadała, dzięki temu wiemy, że nie boi się porażek bo motywują ją do pracy, inspiracją bywają dla niej córki, bohaterka serii o "Zosi z ulicy Kociej" istnieje naprawdę, a  Internet, codzienne życie i jej własne sny dostarczają wciąż nowych pomysłów. Czasami zdarza się jej również "wyśnić" kolejny fragment swojej książki, co dla niej samej jest poniekąd magiczne. Na zakończenie przeczytała dla wszystkich fragment powieści "Wyciskacz do łez", i był to pretekst do rozmowy o tym jak bardzo dominująca w naszym życiu jest zła wiadomość, i jak trudno znaleźć te dobre. Zadaniem uczestników było napisanie trzech pozytywnych informacji na przygotowany wcześniej temat, by w praktyce mogli się przekonać, że tworzenie i czytanie optymistycznych treści ma pozytywny wpływ na nastrój i zachowania w grupie. Subtelny sposób poprowadzenia tego spotkania przez Panią Agnieszkę i szacunek jaki okazywała swoim czytelnikom sprawiły, że dzieci były zaangażowane w to co się wydarzało i z uwagą słuchały tego o czym mówiła. Niektórzy kupili sobie również książki z pamiątkowym autografem.

Spotkanie autorskie zrealizowaliśmy dzięki środkom finansowym z Instytutu Książki w ramach działającego od dwóch lat w bibliotece w Chmielniku Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci.

 

Irena Szczypek Moderatorka DKK w Chmielniku

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: