Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18885807 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

 

 

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

 

DKK w Stalowej Woli

Spotkanie z Małgorzatą Strękowską-Zarembą

05-11-2018

23 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli odbyło się spotkanie z pisarką, dziennikarką, współautorką podręczników Małgorzatą Strękowską-Zarembą.

 

Uczestnicy -członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki i uczniowie klas IV i V z PSP nr 3, 7 i 9 poznali wiele interesujących faktów z życia marszałka Józefa Piłsudskiego. Pisarka w bardzo ciekawy sposób przedstawiła czasy zaborów, kiedy dzieci w szkole za mówienie po polsku były surowo karane, kiedy niszczone były polskie książki a Polakom wmawiano, że są nieudacznikami. Polki na znak żałoby narodowej nosiły czarne suknie i czarną biżuterię a złotą i srebrną oddawały, aby wesprzeć działalność na rzecz odzyskania niepodległości. Matka Józefa Piłsudskiego, wielka patriotka, uczyła swoje dzieci miłości do Polski. Przyszły marszałek i naczelnik podejmował wiele niebezpiecznych działań jak choćby napad na pociąg aby zdobyć pieniądze na szkolenie i broń do walki z zaborcą. Za wydawanie nielegalnej gazetki został osadzony w Cytadeli Warszawskiej, miejscu skąd nie można było uciec. Udając wariata trafił do szpitala psychiatrycznego, z którego przy pomocy przyjaciół uciekł do Krakowa. Tu za zgodą Austriaków zebrał ochotników i szkolił do walki z Rosjanami. Jednak gdy odmówił współpracy z władzami niemieckimi i austriackimi został osadzony w magdeburskiej twierdzy. Po wyjściu na wolność przybył do Warszawy. 11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu. Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się również o wielkiej miłości Piłsudskiego do piłki nożnej, utworzeniu pierwszej drużyny legionowej - Legii i wielkiej miłości do zwierząt. Psie, który nazywał się Pies i ulubionym koniu - Kasztance. Pisarka przedstawiła również sylwetki Bronisława Piłsudskiego zesłanego na Syberię znanego na Sachalinie etnografa i drugą żonę marszałka - Aleksandrę, niezwykle odważną działaczkę niepodległościową. Na koniec zagadka: dlaczego Piłsudski nosił wąsy? Odpowiedź w książce: „Marszałek Józef Piłsudski”. Małgorzatą Strękowska - Zaremba chętnie odpowiadała na pytania, a było ich wiele, m. in. co trzeba zrobić aby zostać pisarzem, od kiedy pisze książki, ile czasu poświęca na pisanie, którą ze swoich książek lubi najbardziej, jak to jest być sławnym, czy ma psa, czy zgodziłaby się aby jej książka posłużyła za scenariusz do filmu. Po spotkaniu, uczestnicy ustawili się w bardzo długiej kolejce po autograf nie tylko dla siebie ale również dla rodziców i rodzeństwa. Można było zakupić książki o Piłsudskim właśnie, ale również o rotmistrzu Pileckim. Pisarka zapowiedziała kolejną swoją książkę poświęconą innemu polskiemu superbohaterowi. Tym razem będzie o Janie III Sobieskim.

Spotkanie odbyło się w ramach ogólnopolskiego projektu Dyskusyjnych Klubów Książki

 

Relacje ze spotkania ukazały się:
- na stronie internetowej Biblioteki
 
- w Telewizji Kablowej Stella
 
- w prasie lokalnej
 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: