Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
16999442 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

DKK w Sieniawie

"Dziewczyna z pomarańczami"

31-10-2018

'Pytam jeszcze raz:, co byś wybrał, gdybyś miał taką szansę? Zdecydowałbyś się żyć na Ziemi przez krótką chwilę, aby po kilkudziesięciu krótkich larach zostać wyrwanym z tego świata i nigdy już tu nie powróci? Czy też byś z tego zrezygnował?

 

Masz tylko tę alternatywę. Takie, bowiem są reguły. Jeśli wybierzesz życie, wybierz także śmierć. Obiecaj mi jednak, że nie będziesz się śpieszył i dobrze się zastanowisz, zanim odpowiesz.

 

„ Jostein Gaarder ur. 1952 r. wybitny pisarz norweski, autor książek zarówno dla dorosłych, jaki i młodzieży. Uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami. Jedną z powieści, którą napisał została omówiona na DKK dla młodzieży jest „ Dziewczyna z pomarańczami ”. Wydana w 2003 roku, przełożona na język polski w 2004. Książka została napisana bardzo lekkim językiem, jednak porusza bardzo ciężkie tematy, pokazuje jak życie potrafi być trudne i kruche oraz, że bardzo często nie mamy wpływu na to, co się z nim dzieje „ życie to chwila”. To bardzo intymne zwierzenia ojca 15 – letniego Georga. Po 11 latach od śmierci ojca Georg odnajduje list. List, który został napisany w trakcie choroby ojca i schowany z nadzieją, że adresat odczyta go w stosownym czasie. Jest to niezwykły zapis opowiadający o pięknej , prawdziwej miłości do dziewczyny z pomarańczami. Ojciec miał cichą nadzieję, że syn odnajdzie i przeczyta ten list wtedy, kiedy już będzie na tyle dorosły by móc zrozumieć znaczenie tej romantycznej, pełnej miłości opowieści. Wraz z czytaniem listu Georg poznaje naturę i historię swojego ojca, której nie mógł poznać z powodu przedwczesnej śmierci. Głównemu bohaterowi zostaje zadane pytanie,- co byś wybrał gdybyś miał szansę? Książkę czyta się dosłownie jednym tchem jest to naprawdę niezwykle mądra powieść o przemijaniu o życiu jego sensie, o człowieku i jego miejscu na świecie.

W.Szewc

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: