Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
17000104 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

DKK w Sieniawie

Guzel Jachina: „Zulejka otwiera oczy”

09-10-2018

Pierwsze powakacyjne spotkanie DKK dla dorosłych odbyło się 26 września. Tematem do dyskusji była książka tatarskiej autorki Jachiny Guzel „Zulejka otwiera oczy”.

 

Guzel Jachina ur. 1 czerwca 1977 w Kazaniu. Ukończyła Kazański państwowy instytut pedagogiczny, wydział języków obcych; od 1999 roku mieszka w Moskwie, pracowała w branży PR, reklamy, marketingu. Publikowała w czasopismach „Newa”, „Oktiabr'”. W czasopiśmie „Syberyjskie światła” ukazały się fragmenty jej debiutanckiej powieści „Zulejka otwiera oczy”. Debiutowała w 2015 roku. Jej książkę obsypano licznymi nagrodami, prawa do jej publikacji zakupiło szesnaście państw. W Polsce książka ukazała się w 2017 roku. Akcja powieści toczy się w latach trzydziestych dwudziestego wieku w czasie przymusowej kolektywizacji, walki z kułactwem i wrogami ludu. Główną postacią jest Zulejka, niewysoka, drobna trzydziestoletnia kobieta. Od piętnastu lat żona i służąca. Dopiero deportacja i ciężkie życie w obozie pracy na dalekiej Syberii sprawia, że kobieta przechodzi głęboką przemianę i staje się innym człowiekiem. Mimo drobnej postury staje się silna, odważna, uczy się być wolna i kochać. W ocenie czytelniczek: „ powieść niezwykle dojrzała, zaskakująco dobra jak na debiut, zakończenie niejednoznaczne, co daje nadzieje na kontynuację losów bohaterki. A przemianę jaką, przeszła Zulejka doskonale oddaje ten fragment książki : "Tyle lat przeżyła, nie wiedząc, że może być inaczej. Teraz wiedziała." "Wszystko, czego była nauczona, co zapamiętała z dzieciństwa, gdzieś odeszło, odpłynęło. Nowe, które zajęło to miejsce, zmyło obawy, jak wezbrana rzeka zmywa zeszłoroczne suche gałęzie i zbutwiałe liście" E.J.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: