Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
17000152 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

DKK w Sieniawie

Jaume Cabre: "Agonia dźwięków"

09-10-2018

Drugie z wakacyjnych spotkań DKK dla dorosłych odbyło się 29. sierpnia 2018 roku. Tym razem dyskusja toczyła się wokół literatury katalońskiej, za sprawą Jaume Cabre.

 

Autor ukończył filologię katalońską na Uniwersytecie Barcelońskim, obecnie jest wykładowcą i nauczycielem na uniwersytecie w Lleidzie. W Polsce wydano sześć książek katalońskiego pisarza. Wszystkie wydało Wydawnictwo Marginesy. W 2013 roku ukazało się Wyznaję, rok później pojawiają się Głosy Pamano, w kolejnych latach Jaśnie pan, Cień eunucha i Agonia dźwięków, a w maju 2018 Opowieść zimowa, zbiór opowiadań. Agonia dźwięków to powieść kilkakrotnie nagradzana w Hiszpanii. Ma nietypową konstrukcję, ponieważ na samym początku poznajemy zakończenie. Przez całą książkę śledzimy postęp śledztwa przeciw głównemu bohaterowi ojcu Junoyowi, ale tak naprawdę nie wiemy, o co jest oskarżony. Opisane wydarzenia rozgrywają się w klasztorze La Rapita, do którego trafia ojciec, oraz siedzibie biskupstwa w Feixes. Akcja osadzona jest na początku XX wieku. Książka podzielona jest na rozdziały, które poprzedzone są cytatami z Biblii, natomiast zakończone fragmentami Zwyczajnika, czyli spisanych reguł klasztornych. La Rapita, to zakon o bardzo ostrej regule, któremu „szefuje” bezwzględna, oddana doktrynalnym zasadom matka Dorotea. Po drugiej stronie brat Junoy – spowiednik mniszek, miłośnik muzyki. Sam tytuł: "Agonia dźwięków" odnosi się dosłownie do brata Junoya, który muzykę uważa za najwyższą formę modlitwy. Pozbawiony muzyki odtwarza ja w pamięci i czyni to doskonale. „Agonia dźwięków" to powieść, która zmusza do wielu przemyśleń na temat wiary, która niepoparta zwykłym człowieczeństwem może doprowadzić do fanatyzmu. Książka katalońskiego pisarza bardzo przypadła do gustu czytelniczkom. Gorąco polecamy! E.J.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: