Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18874657 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

 

 

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

 

DKK w Sieniawie

Artur Domosławski: Śmierć w Amazonii"

10-07-2018

„Dopiero, kiedy człowiek zatruje ostatnią rzekę, zetnie ostatnie drzewo, zabije ostatnią rybę, uświadomi sobie, że nie da się zjeść pieniędzy”

 

Podczas czerwcowego spotkania DKK dla młodzieży omawiana była książka Artura Domosławskiego – polskiego teatrologa, pisarza, reportażysty, laureata nagrody Grand Press. Od 2011r. dziennikarza tygodnika „Polityka”. Autor książki ukazuje obraz zmian, jakim ulega krajobraz Ameryki Południowej zmian, których nie da się już odwrócić. Brazylia z puszczą Amazońską, Peru ze złożami złota, Ekwador z ropą. Te kraje są nadmiernie eksploatowane, wydobycie złóż powoduje dewastację środowiska naturalnego. Trudno jest nie żałować ludzi wyzyskiwanych przez korporacje. Miejscowa społeczność pragnie jedynie spokojnego życia z dala od międzynarodowych firm, gdyż wcześniejsze ich życie polegało na idealnej symbiozie z naturą. „Śmierć w Amazonii ” – reportaż rozpoczyna się od informacji o śmierci pewnego brazylijskiego małżeństwa, które wypowiedziało wojnę ludziom przyczyniającym się do dewastacji amazońskich lasów tropikalnych. Zarówno ekolodzy jak i rdzenna ludność umierają w nierównej walce o dobro naszej ziemi. Ceną za przeciwstawienie się nielegalnym praktykom jest życie w lęku, nieustanne pogróżki, troska o bliskich. Musimy docenić to, iż nie zniechęca ich walka z nierównym przeciwnikiem, jakim są korporacje, których zdrowy rozsądek został zasłonięty chciwością, chęcią zdobycia olbrzymich pieniędzy. Niełatwo uwierzyć jak człowiek potrafi zachłysnąć się tym wszystkim. Ci, którzy im w tym przeszkadzają, broniąc prawa miejscowej ludności ponoszą największa karę, tracą życie. Wszystko to odbywa się za milczącym przyzwoleniem skorumpowanych polityków. Autor reportażu chce zwrócić naszą uwagę na ludzki ból i nieszczęście ludzi pozostawionych na pastwę losu. Rzadko o tym myślimy, a jeszcze rzadziej o tym mówimy, ale żyjąc w tej części globu mamy sporo szczęścia, ponieważ mamy prawo wyboru, większe szanse na lepszą pracę, a przede wszystkim wolność słowa. Dzięki autorowi zyskaliśmy nowe spojrzenie na problem niszczenia środowiska. Jednakże książka pozostawia poczucie bezsilności, nasuwa się tylko jedno pytanie: czy my osobiście coś z tą wiedzą zrobimy?

 

W. Szewc

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: