Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
15779584 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

DKK w Przeworsku

Aramburu Fernando: "Patria"

20-11-2018

Zanim sięgnęłyśmy po książkę „Patria” nasza wiedza na temat ETA była bardzo powierzchowna. Wiedziałyśmy, że dumni Baskowie, że ETA, że Hiszpania, że krwawe zamachy, że terroryzm. Dopiero lektura książki Fernando Aramburu pozwala osobiście dotknąć rany rodzin dotkniętych trądem ETA.

Widzimy jak fanatyzm może zniszczyć życie człowieka, rodziny, grupy, społeczności. Zniszczyć spokój, przyjaźń, miłość i życie. W książce poznajemy życie dwóch rodzin, w których dominujące matki, kiedyś przyjaciółki, stoją na dwóch końcach tego samego pojęcia – bycia Baskiem. Jedna z nich żyje w glorii matki bohatera – bojownika/Baska, a druga w hańbie wdowy po zdrajcy/Basku. Zawarte w ostatnim zdaniu wykluczające się treści pokazują jak w wyniku totalitaryzmu baskijskiego nastąpiło odwrócenie pojęć – ludzie–zabójcy to bohaterowie, a ich ofiary to zdrajcy, którzy zhańbili Basków. Ofiary są piętnowane, bojkotowane w sklepach, barach, skazane na samotność, a oprawcy są czczeni jak bohaterowie – odprawiane są za nich msze, zbierane datki. To bardzo mądra książka, nie tylko dlatego, że przybliża historię o fundamentalistycznej ETA, ale motywuje do poszukiwania wiadomości na ten temat, a przede wszystkim jest przestrogą/krzykiem dla nas, abyśmy najmniejsze iskry nacjonalistycznego, szowinistycznego, faszyzującego myślenia wokół nas/w swojej głowie, gasili w zarodku.

 

Elżbieta Węglowska

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: