Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
19337077 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

 

 

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

 

DKK w Przeworsku

Elena Ferrante: "Genialna przyjaciólka"

27-03-2018

"Genialna przyjaciółka" Eleny Ferrante to książka, która jednych będzie zachwycać , innych nużyć, ale nikogo nie pozostawi obojętnym. To historia trudnej przyjaźni dwóch włoskich dziewczynek, zmieniających się powoli w młode kobiety, osadzona w realiach ubogiej dzielnicy Neapolu w latach 50 –tych ubiegłego wieku. Opowieść ta przedstawiana jest oczami jednej z bohaterek, która dowiaduje się po latach o zniknięciu swojej przyjaciółki i zatarciu przez nią wszelkich śladów swojego istnienia. Starając się zrozumieć przyczynę tego desperackiego czynu, cofa się do lat młodości, opisując swoje przemyślenia dotyczące charakterów obu stron, wyglądu, zachowań w stosunku do siebie, członków swoich rodzin, kolegów, a potem potencjalnych sympatii, ale także ciągłą rywalizację w szkole o odpowiednią pozycję i uznanie nauczycieli. Prostymi słowami pokazuje nam przy tym biedę, patologiczne zachowania w rodzinach, rozwarstwienie społeczne oraz dążenie do wybicia się z tego świata, przez zdobycie wyższego poziomu wykształcenia, tym samym lepszego zawodu, ale często także przez szybkie zamążpójście, które obarczone jest ryzykiem późniejszych komplikacji. W powieści tej najbardziej urzekła mnie prostota narracji. Opowiadać z taką siłą przekazu o zwyczajnym życiu, o codziennych sprawach – to wg mnie wielka sztuka. Osoba ukrywająca się pod pseudonimem Ellena Ferrante potrafi w magiczny sposób zabrać nas do swojego wykreowanego (lub rzeczywistego – kto wie ?) świata małych i wielkich dramatów, składających się na historię życia i powodować, że przenosimy się do powojennego, włoskiego miasta pełnego kontrastów, a tam odnajdujemy dziewczyny, kobiety, które dokonują czasem dziwnych dla nas wyborów, ale to właśnie jest wciągające w tej książce. Na kolejnych jej stronach staramy się jak najszybciej znaleźć wyjaśnienie dla takich, a nie innych zachowań głównych bohaterek. To piękna powieść , dobrze napisana historia, na tyle dobrze, że z przyjemnością sięgnę po kolejne części.

 

Barbara Bar

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: