Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18862381 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

 

 

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

 

DKK w Nisku

Włodek Goldkorn: "Dziecko w śniegu"

31-10-2018

Dnia 25.10.2018 r. na spotkaniu DKK omawiano książke pt.,, Dziecko w śniegu'' Włodka Goldkorna.

 

Autor opisuje własne przeżycia oraz swojej najbliższej rodziny. Jest cenionym publicystą we Włoszech. W Katowicach spędził dzieciństwo w wielkiej kamienicy ze swoim kolegą Adamem. Z Polski wyemigrował po antysemickiej kampanii Marca ' 68 r. do Izraela. Tam służył jako żołnierz rekrut w obozie w Ramallach gdzie podczas patrolu po okolicy z komendantem odmówił wykonania rozkazu ( wycelowanie broni w małego arabskiego chłopca w dziurawym chełmie). Wyjechał do Włoch by żyć z dala od okupacji wojskowej. We Włoszech spotyka się i zawiera znajomość z Markiem Edelmanem – powstańcem z warszawskiego getta oraz przeprowadza z nim wywiad. Celem wywiadu jest zachowanie pamięci o Szoa w obronie uciśnionych i porzuconych, pozbawionych głosu. Przyjażń z Markiem Edelmanem uświadomiła Goldkornowi , że chce być Polakiem: nawiązał kontakty z opozycją demokratyczną i ich działaczami. W 1987 r. otrzymał wizę i wrócił do Polski. Dużo pisze o wojnie, cierpieniu o zrozumieniu tego co niesprawiedliwe. Opisuje własne przeżycia z pozycji polskiego żyda, gdzie jako dziecko ocalałych z Holocaustu , życie spędził w cieniu zagłady. Wymienia obozy koncentracyjne: Auschwitz, Bełżec, Sobibór, Treblinka w których masowo giną Żydzi i opisuje metody likwidacji więźniów. Wspominając Szoa Goldkorn powołuje się na tych, którzy przeżyli czyli istoty, które należy chronić, słuchać, rejestrować i zachować dla przyszlych pokoleń i dla wieczności. Książka przejmująca, o prawdzie, o sile przetrwania, o nieszczęściu i okrucieństwie narodu żydowskiego.

 

Ewa Kiełb

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: