Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
19343314 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

 

 

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

 

DKK w Leżajsku

Anna Bokont: "Sendlerowa"

23-06-2018

Nazywana „Matką Dzieci Holokaustu”, chodzący symbol polskiej ofiarności i najbardziej znana polska Sprawiedliwa- Irena Sendler to kobieta, o której  21 czerwca 2018 r. rozmawiał leżajski DKK.

 

Anna Bikont podejmuje próbę możliwie najbardziej obiektywnego spojrzenia na historię życia Ireny Sendlerowej. Autorka wykonała olbrzymią pracę, co widać po samych przypisach, przekopując mnóstwo archiwów, wywiadów, publikacji i spotykając się z naocznymi świadkami lub ich rodzinami. To po prostu rzetelny reportaż historyczny. Postacią centralną jest oczywiście Sendlerowa, ale nie jest tu bezkrytycznie wychwalana. To po prostu człowiek, wspaniały, ale nie pozbawiony wad. Biografia „W ukryciu” nie tylko dostarcza nam nowych informacji o życiu Ireny Sendlerowej. Bikont masę wiadomości o swojej bohaterce prostuje, wiele weryfikuje. To, co już o Sendlerowej wiemy, osadza w szerokim kontekście wydarzeń historycznych. To książka o pomaganiu, o gęstych sieciach pomocy społecznej, powiązaniach, zależnościach i ratowaniu za wszelką cenę. To opowieść o ludziach, którzy byli zdeterminowani aby pomagać znienawidzonej i skazanej na niebyt nacji. Autorka pokazuje także działanie szmalcowników, jego konsekwencje, metody i pomysły. To był trudny czas i rodził podłe postawy. Anna Bikont świetnie portretuje zachowania Polaków z okresu wojennego. Oddaje głos świadkom, ofiarom, a także obficie sięga do źródeł. Przy okazji omawiania biografii uczestniczki spotkania podzieliły się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi postaw Leżajszczan wobec ludności żydowskiej w czasach wojny ale również postaw antysemickich w czasach współczesnych.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: