Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18874414 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

 

 

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

 

DKK w Lesku

"Geniusz i obsesja. Wewnętrzny świat Marii Curie"

22-02-2018

Podczas lutowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki ponownie zaproszonymi gośćmi byli strażacy z leskiej Komendy Straży Pożarnej. Tym razem udzielili profesjonalnego instruktażu dotyczącego pierwszej pomocy. Niby wszyscy wiemy co i jak, ale często zawodzimy w konkretnych sytuacjach. Uczestnicy spotkania mogli utrwalić sobie zasady udzielania pierwszej pomocy, zobaczyć jak wygląda sztuczne oddychanie czy masaż serca. Ważne jest też od czego zacząć, gdy znajdziemy się w sytuacji zagrożenia życia. Najpierw sprawdzamy w jakim stanie ogólnym jest osoba poszkodowana, następnie dzwonimy pod numer alarmowy.

 

Po godzinnym pokazie strażaków nadszedł czas na rozmowę o przygotowanej przez klubowiczów książce pt. „Geniusz i obsesja. Wewnętrzny świat Marii Curie” Barbary Goldsmith. Za tę książkę autorka została nagrodzona prestiżową nagrodą Amerykańskiego Instytutu Nauk Fizycznych przyznawaną za popularyzację nauki. Ukazała się w trzech wersjach językowych: po polsku, angielsku i po niemiecku. Autorka kreśli w niej portret prawdziwej kobiety: zrozpaczonej wdowy, czułej matki i namiętnej kochanki, pierwszej i jedynej w historii podwójnej laureatki Nagrody Nobla. W biografii, pasja i naukowa dociekliwość, triumf i sukces przeplatają się z odrzuceniem, hipokryzją i dyskryminacją, której Maria Skłodowska-Curie doświadczała zarówno jako kobieta, naukowiec, jak i imigrantka z Polski. Choć nazwisko Marii Skłodowskiej-Curie kojarzy niemal każdy, to wbrew pozorom nie jest ona postacią dobrze znaną. Owszem, jest łączona z chemią, fizyką i nagrodą Nobla, ale na tym z reguły kończy się szereg skojarzeń. Tymczasem Maria Skłodowska-Curie, była kobietą naprawdę niezwykłą i warto ją bliżej poznać. Przez lata była dyskryminowana z powodu swojego pochodzenia, niezamożności, a wreszcie płci. A jednak zapał do nauki, determinacja i nieprzeciętne umiejętności sprawiły, że doszła do olbrzymiego sukcesu. Doskonałą okazją do poznania jej życie jest właśnie lektura omawianej książki, która gorąco polecam.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: