Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
24669127 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca zwww

SBP

DKK

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Zapytaj bibliotekarza

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

 

DKK w Krośnie

Richard Paul Evans: "List"

30-10-2018

Odzyskać utracone

 

29 października 2018 r. w Filii nr 4 KBP członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki „Czwórka” mieli okazję poznać twórczość bestsellerowego amerykańskiego pisarza, a jednocześnie laureata wielu literackich nagród - Richarda Paula Evansa, za sprawą omawianej w klubie powieści pt. „List”.

Inspirująca historia o nieprzemijającej sile miłości, samotności i skomplikowanych relacjach międzyludzkich pochłonęła czytelników DKK, czyniąc dyskusję niezwykle owocną. Kwestia narracji, interpretacji okładki książki, jak i tytułu powieści zapoczątkowała rozmowy na temat tej wielowątkowej, bardzo interesującej pozycji autora.

Zwrócono również uwagę na konstrukcję bohatera. Zdaniem klubowiczów prezentowane przez autora emocje, wyrażane przez bohaterów z niezwykłą wiarygodnością sprawiają, że czytelnik czuje się uczestnikiem opisywanych wydarzeń. Są momenty kiedy pragnie potrząsnąć głównym bohaterem, przestrzec go przed niebezpieczeństwem i takie, kiedy ceni jego szlachetność i odwagę. Klubowiczki operując cytatami z książki, odpowiedziały na istotne pytania dotyczące postaw życiowych i wyznawanych wartości. Zgodnie z pisarzem stwierdziły, że „życie to najważniejsze świadectwo. Są rzeczy, za które warto umierać (…) i dla których warto żyć”, a „gwiazdy najlepiej widać, gdy niebo jest najciemniejsze”.

Klubowicze zgodzili się z opinią, że „List” R. P. Evansa doskonale oddaje realia epoki lat trzydziestych ubiegłego wieku, czasu wystawnych przyjęć i początków big-bandów, a zarazem upadku wielkich fortun i dotkliwej nędzy. Opisywana w książce trudna sytuacja Murzynów, uznawanych za „ludzi bez duszy” wywołała na spotkaniu burzliwe dyskusje. Poruszyła klubowiczów, którzy słowami autora spuentowali owo zagadnienie: „są ludzie o jasnej karnacji i pięknych twarzach, ale o duszach ciemnych i pokrętnych jak dębowe sęki (..) Są też ludzie o pięknych duszach”.

Kto czyta powieści R.P. Evansa wie, że mają w sobie dużo ładunku emocjonalnego i wzruszeń, że w jego książkach nie ma sztuczności, wręcz wypływają z nich życiowe mądrości, które na długo pozostają w świadomości człowieka. Z pewnością „List” który wzruszył miliony czytelników na całym świecie, pozostanie na długo w pamięci klubowiczów krośnieńskiego DKK.

 

Monika Król

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: