Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
24745854 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca zwww

SBP

DKK

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Zapytaj bibliotekarza

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

 

DKK w Kolbuszowej

Spotkanie z Elżbietą Cherezińską

24-10-2018

W piątkowe popołudnie tylko niezwykłe wydarzenia mogą przyciągnąć uwagę dużej grupy odbiorców. I takie wydarzenie miało miejsce w kolbuszowskiej bibliotece 19 października 2018 roku.

 

Mieliśmy bowiem przyjemność gościć panią Elżbietę Cherezińską – autorkę powieści historycznych. Spotkanie moderował Dyrektor MiPBP w Kolbuszowej, historyk z wykształcenia i zamiłowania pan Andrzej Dominik Jagodziński.

Opowieści osnute w czasach pierwszych Piastów, sag skandynawskich, wypraw Wikingów. Opowieści osnute na źródłach historycznych, do których wkraczają fikcyjni bohaterowie zdominowały spotkanie, bo to temat najbliższy pisarce. Również wśród naszych czytelników cieszył się największym zainteresowaniem. Pani Elżbieta w niezwykle barwny i obrazowy sposób przedstawiała życie autentycznych postaci tamtych czasów: Chrobrego, jego siostry Świętosławy, Łokietka i całej plejady autentycznych królów oraz książat. Historie osnute na zbadanych źródłach, poparte badaniami i skonsultowane z autorytetami wśród historyków nie mogły nie zawładnąć czasem spotkania. Autorka z pomocą powieści w niezwykle interesujący sposób ukazuje realia średniowiecza. Podkreśla mało znaną, a udokumentowaną rolę kobiet w kreowaniu ówczesnej rzeczywistości. I tak, wtrącając w swoje wypowiedzi szereg dygresji i wracając do głównego wątku bez najmniejszych odstępstw autorka, nie zdradzając treści zauroczyła czytelników. Grono oczekujących czytelników bezsprzecznie się wydłużyło, dzięki właśnie bezpośredniemu spotkaniu z autorką. Nie pominęliśmy jednak powieści, których akcję autorka umieściła w czasach późniejszych. Legion, Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dziennik Etki Daum, w końcu Turniej cieni równie mocno oddziaływały na czytelników. Spotkanie oczywiście zakończyło się pamiątkowymi zdjęciami, wpisami do książek i indywidualnymi rozmowami. Wzięło w nim udział 56 osób.

 

Agnieszka Mierzejewska

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: