Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
19337127 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

 

 

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

 

DKK w Błędowej Tyczyńskiej

Katarzyna Ryrych:"Denim blue"

31-10-2018

Denim blue” Katarzyny Ryrych, to kolejna pozycja na naszej liście DKK.

 

Książkę omawiałyśmy na marcowym spotkaniu. Już po raz kolejny zetknęłyśmy się z tematyką PRL-u. Trzeba przyznać, że dla współczesnej młodzieży jest to temat dosyć odległy. Tym bardziej, dobrze napisana książka o tej tematyce jest potrzebna i wartościowa. Książka opowiada o chłopcu – Zygmuncie, który ma przezwisko Zyga. Żyje w typowej dla tamtego czasu rodzinie. Ojciec pracuje w hucie, matka jest dozorczynią w bloku w którym mieszkają. Są robotniczą rodziną, jednak mieszkają na osiedlu dla inteligencji, gdyż okazało się, że w bloku robotniczym nie ma wystarczająco dużych mieszkań. Ich rodzina liczy 6 osób. Zyga ma dwie starsze siostry oraz ciotkę, pamiętającą czasy II wojny światowej. Jak każdy nastolatek dorastający w RPL-u miał swoje marzenia, które dzisiejszej młodzieży mogłyby się wydawać błahe lub śmieszne. Dla niego jednak były bardzo ważne. Było ich oczywiście kilka, ale największym jego pragnieniem były prawdziwe, niebieskie jeansy, kupione w Pewexie. Oczywiście brak pieniędzy był tutaj pewną przeszkodą, jednak nasz bohater to chłopiec zaradny. Pomimo, że chodził jeszcze do szkoły i nie mógł pracować, to potrafił sobie z tym poradzić. Był pomysłowy i doskonale wiedział, jak zarobić pieniądze. Jednak prześladował go pech i za każdym razem, kiedy wydawało się, że jest już blisko celu, coś stawało na przeszkodzie, a wymarzone jeansy znów stawały się odległym marzeniem. W książce spotykamy się z relacjami jakie panują w rodzinie, w szkole, na ulicy, przeżywamy pierwszą miłość bohatera oraz wiele innych codziennych sytuacji, które tak różnią się od naszej teraźniejszości. Pomimo, że książka opowiada o czasach, które wydarzyły się kilka dekad temu, to czyta się ją z przyjemnością. Nie brakuje też humoru. Uważam, że jest bardzo dobra i warto po nią sięgnąć.

 

Agnieszka Wąsacz

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: