Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
19924648 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

 

 

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca zwww

www.kinder.pl

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną

 

 


Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną zrealizowano w 2020 r. ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

 

 

DKK w Zagórzu

Spotkanie z Łukaszem Supermanem

04-04-2017

4000 kilometrów pieszo do Santiago de Compostela

 

Pod koniec ubiegłego roku pisaliśmy w „Verbum” dość obszernie o tradycji pielgrzymowania do Santiago de Compostela, o historii sanktuarium, a pretekstem do tego była pielgrzymka, którą odbył ks. Grzegorz, nasz wikariusz. Tak się złożyło, że 15 lutego, w restauracji Jaś Wędrowniczek w Rymanowie, odbyło się spotkanie z Łukaszem Supermanem, podróżnikiem, który przeszedł pieszo z Warszawy do Composteli, pokonując około 4000 kilometrów. Wyjazd, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, zorganizowała Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Zagórzu. Spotkanie okazało się bardzo interesujące, pan Łukasz ciekawie opowiadał o swojej niezwykłej wyprawie, którą odbył w 2013 roku, a która rozpoczęła się w progu jego domu w Warszawie. Jak sam powiedział, chciał w ten sposób naśladować średniowiecznych pielgrzymów, podążających do Santiago de Compostela pieszo, nie korzystających żadnych udogodnień. W swoich wspomnieniach podróżnik skupił się na własnych przeżyciach, odczuciach i emocjach, a także na spotkaniach z innymi ludźmi spotkanymi na szlaku. Zwracał też uwagę na różnice w postrzeganiu dróg św. Jakuba w różnych krajach Europy, która przemierzył – w Polsce, Czechach, w Niemczech, we Francji i wreszcie w Hiszpanii. Podkreślał, jak zmieniała się atmosfera wędrówki, np. od francuskiego miasta Le Puy, gdzie spotykają się europejskie szlaki jakubowe. Ten osobisty charakter opowieści sprawił, że była ona bardzo autentyczna i chwilami naprawdę poruszająca. Łukasz Superman nie jest nowicjuszem na takich trasach. To specjalista od długodystansowych przejść górskich, pokonał pieszo całą grań Karpat, Pireneje, irańskie góry Zagroź, odbył też wyprawę po Islandii, wszedł na 13 alpejskich czterotysięczników, przez dwa lata podróżował po Azji. Prawie zawsze wędruje samotnie. Jest autorem dwóch książek : Pustka wielkich cisz i Pieszo do irańskich nomadów. Jak pisze na swojej stronie, podróżując, spełnia swoje marzenia – teraz przemierza pieszo Ziemię Święte – Izraelski Szlak Narodowy, łączący południowy i północny kraniec państwa i liczący ponad 1000 kilometrów, oraz Szlak Abrahama prowadzący przez tereny Zachodniego Brzegu Jordanu, a mający w zamyśle łączyć wszystkie miejsca, przez które wędrował Abraham. Mamy nadzieję, że pan Łukasz szczęśliwie wróci z tej wyprawy, a my będziemy mogli wziąć udział w kolejnym interesującym spotkaniu.

Joanna Kułakowska-Lis

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: