Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
19315738 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

 

 

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca zwww

www.kinder.pl

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

 

DKK w Woli Mieleckiej

Tary Conklin: "Służąca"

07-12-2017

W andrzejkowy wieczór odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece w Woli Mieleckiej. Omawialiśmy książkę amerykańskiej pisarki Tary Conklin pt. Służąca.

 

Autorka uzyskała stopień licencjata na Uniwersytecie Yale, magistra prawa i dyplomacji na Tufts University i tytuł doktora praw na Uniwersytecie Nowego Jorku. Pracowała w nowojorskim i londyńskim oddziale kancelarii prawniczej. Służąca to jej debiut literacki, zaś podczas pracy nad tą powieścią pisarka z pewnością korzystała ze zdobytego wykształcenia i zawodowego doświadczenia. Książka porusza niezwykle trudny i bolesny dla Amerykanów temat niewolnictwa. Akcja powieści toczy się dwutorowo: w połowie XIX wieku i na początku XXI. Poznajemy dwie bohaterki. Jedną jest nastoletnia Josephine, tytułowa służąca (czytaj niewolnica) w upadającym majątku Bell Creek na południu Stanów. Młoda Murzynka staje się ulubienicą swojej białej pani, która daje jej szansę na lepsze życie, potajemnie ucząc ją czytać, pisać i rysować. To właśnie sztuka staje się pasją Josephine, a jej obrazy dokumentacją życia niewolników. Josephinę poznajemy w dniu, w którym planuje drugą w swym życiu ucieczkę do Filadelfii. Druga postać to niezależna i zdeterminowana Lina Sparrow, młoda i ambitna prawniczka, pracująca w znanej i prestiżowej kancelarii w Nowym Jorku. Od swojego zwierzchnika dostaje niecodzienne zadanie: ma przygotować zbiorowy pozew o ogromne odszkodowanie dla potomków amerykańskich niewolników. Podczas zbierania materiałów natrafia na ślad żyjącej w XIX wieku malarki - Lu Anne Bell. Pojawiają się poszlaki wskazujące na to, że namalowane rzekomo przez nią obrazy w rzeczywistości są dziełem jej służącej, młodziutkiej, siedemnastoletniej, czarnoskórej Josephine. Choć obie bohaterki są różne i żyją w zupełnie innych czasach, to mimo wszystko coś je łączy – obie uparcie poszukują swego miejsca w świecie. A los połączy je dodatkowo i nierozerwalnie za sprawą zbiorowego pozwu. Lina pozna historię Josephine. Prowadzona przez nią sprawa da jej nie tylko bodziec do śledzenia losów amerykańskich niewolników, wyjaśni działalność tzw. "podziemnej kolei", mającej na celu pomoc tym, którym udało się uciec z niewoli, ale także do poznania własnych korzeni, odkrycia tajemnic rodzinnych, poznania sekretów, które ukochany ojciec skrywa przed nią. Służąca to poruszająca opowieść o dążeniu do szczęścia, o przemożnym pragnieniu wolności i poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. To również opowieść o sprawiedliwości i prawdzie, której odkrycie nie zawsze jest łatwe.

Zapraszamy 13 grudnia na kolejne spotkanie DKK i do dyskusji nad powieścią Romy Ligockiej „Droga Romo”.

 

Justyna Ryczek

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: