Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
17334637 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

www.kinder.pl

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

DKK w Tarnobrzegu

Paul Kalanithi: "Jeszcze jeden oddech"

04-10-2017

W dniu 26 września 2017 r. w Filii Nr 1 w Tarnobrzegu członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki przedstawiły swoje refleksje i przemyślenia inspirowane lekturą ,,Jeszcze jeden oddech" autorstwa Paula Kalanithi.

 

W spotkaniu uczestniczyło 8 Klubowiczek. Jeszcze jeden oddech... Wzruszające studium choroby cenionego neurochirurga, który postanowił w ostatnim etapie życia opisać swoją walkę z rakiem. Jest to przejmująca książka o odchodzeniu i konfrontacji ze śmiercią, ale w zgodzie z samym sobą i ze światem. Czytelnik poznaje bohatera w momencie, kiedy sam zostaje pacjentem onkologicznym. Paul Kalanithi był jednym z najbardziej cenionych i zdolnych amerykańskich neurochirurgów, a przy tym erudytą i wielkim miłośnikiem poezji. Studiował na Uniwersytecie Stanforda, gdzie uzyskał tytuł magistra literatury angielskiej i licencjat z biologii człowieka. Ukończył studia magisterskie z historii i filozofii oraz medycyny na Uniwersytecie Cambridge, a także, z wyróżnieniem medycynę w Yale School of Medicine, gdzie został przyjęty do krajowego stowarzyszenia medycznego najlepszych absolwentów. Następnie wrócił do Stanford i zdobył specjalizację z neurochirurgii. Osiągnął tak wiele w tak niedługim czasie. W wieku 36 lat, po blisko 10-letniej pracy w charakterze neurochirurga i pod koniec wyczerpującej rezydentury, w momencie gdy zaczęły się nim interesować najważniejsze instytuty badawcze i najbardziej prestiżowe kliniki i kiedy już wydawało się, że spełnił życiowe cele i zrealizował się zawodowo, usłyszał diagnozę - IV stadium raka płuc. Od tego momentu walka z chorobą staje się motywem do pisania. Autor wspomina dzieciństwo i młodość, równolegle opisując przypadki medycznych, na jakie trafił w trakcie studiów i 10-letniej rezydentury. Ostatnim marzeniem Paula są narodziny dziecka; nie chce, by żona czuła się samotna. Ma tylko osiem miesięcy, by wnieść jak najwięcej do życia córki. Pożegnanie Paula z rodziną wyciska łzy. Paul Kalanithi zmarł w marcu 2015 roku, niemal do ostatniej chwili pracując nad tekstem. Ta niedokończona książka jest piękną opowieścią o miłości małżeńskiej wystawionej na jedną z największych prób w życiu. Próbę choroby i umierania. I nie chodzi w tej książce o to, ile będziemy żyć, ani jak długo, tylko jak i czym je wypełnimy... Członkinie Klubu na długo pozostaną pod wrażeniem lektury. Kwintesencją spotkania jest refleksja, że ekstremalne doświadczenia życiowe nie omijają nikogo z nas.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: