Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
19336931 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

 

 

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca zwww

www.kinder.pl

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

 

DKK w Skołyszynie

Gayle Forman: "Zostań jeśli kochasz"

12-12-2017

22 listopada 2017 roku w Gminnym Ośrodku Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie odbyło sie spotkanie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem, młodzież dyskutowała o książce "Zostań, jeśli kochasz" Gayle Formana.

 

W spotkaniu udział wzięło 13 miłośników literatury. "Zostań, jeśli kochasz" Gayle Forman to światowy bestseller literatury młodzieżowej, który przetłumaczono na ponad 30 języków. Na podstawie tej powieści powstał poruszający film pod tym samym tytułem. Mia w jednej chwili straciła wszystko. Tragiczny wypadek odebrał jej najbliższych. Od tego czasu dziewczyna znajduje się w dziwnym stanie zawieszenia między światami. Staje przed dylematem - czy podjąć walkę o odzyskanie przytomności czy po prostu poddać się i umrzeć. Próbując podjąć decyzję, Mia wspomina dotychczasowe życie... Powieść Gayle Forman opowiada o rodzinie, miłości, przyjaźni, trudnych wyborach i poszukiwaniu swego miejsca na ziemi. Dalszą część tej historii czytelnicy znajdą w tomie "Wróć, jeśli pamiętasz".

 

 

 

Recenzja „Zostań, jeśli kochasz”
To fragment partytury „Sonaty na wiolonczelę nr 3” Ludwiga Van Beethovena, który uwielbiała grać główna bohaterka książki Gayle Forman pt. „Zostań, jeśli kochasz” wydanej w 2014 roku. Książka została przetłumaczona na ponad 30 języków.
Autorka książki urodziła się 5 czerwca 1970 roku w Los Angeles. Wydała sześć książek, głównie dla młodzieży. Otrzymała nagrodę w kategorii „Goodreads Choice Awards”. Jej najpopularniejszym utworem jest powieść „Zostań, jeśli kochasz”, na podstawie którego powstał film.
Co tak harmonijnie zagrało w tej książce, że zyskuje tylu czytelników na całym świecie? Czy jest tego warta?
Zostań, jeśli kochasz” jest dziełem dramatycznym. Główna bohaterka Mia ma 17 lat. Mieszka w Oregonie razem z rodzicami i młodszym bratem. Tworzą bardzo zgraną i szczęśliwą rodzinę, jednak nastolatka coraz częściej odczuwa, że jest „inna”. Ojciec i matka uwielbiają rocka, a ona? Ona kocha muzykę poważną. Oddaje jej cały swój wolny czas. W dodatku uważa, że nawet wyglądem ich nie przypomina. Mia ma chłopaka, który również jest jej całkowitym przeciwieństwem. Gra w kapeli rockowe i uwielbia improwizować.
Pewnego zimowego dnia jej życie zmienia się o 360o … Wypadek samochodowy, w którym uczestniczy cała rodzina, okazuje się być tragiczny w skutkach. Na ziemi zostaje tylko ona 17-letnia ułożona, spokojna dziewczyna. Jakiego wyboru ma dokonać? Zostać i ułożyć swoje życie od nowa, czy być „tam” z osobami, które najbardziej kocha. Czy to przypadek, że tylko jej spośród czterech osób Bóg daje wybór? Czy dziewczyna będzie zdołała dokonać wyboru?
Uważam, że fabuła książki jest niezwykle ciekawa. Pisarka połączyła ze sobą dwa światy, które łączy główna bohaterka. Podczas czytania chciałam wiedzieć więcej i więcej. To jedna z nielicznych książek, które przeczytałam w przeciągu kilku godzin.
Język, jaki ukazała autorka jest piękny w swej prostocie. Narracja występuje w formie pierwszoosobowej. Mia traktuje tę książkę jak swój dziennik. Bardzo dokładnie opisuje, co się dzieje z godziny na godzinę. Dialogi są dosyć chaotyczne, ale wcale mnie to nie dziwi. Któż umiałby zachować zimną krew w tak traumatycznej sytuacji, w jakiej znalazła się ta rodzina?
Prezentacja bohaterów jest ciekawie przemyślana. Byli opisani w taki sposób, iż nie miałam najmniejszego problemu z wyobrażeniem sobie ich wyglądu, co jest dowodem na to, że książka również rozwija wyobraźnię i zmusza nasz mózg do wysiłku.
W dramacie tym nie znalazłam żadnych minusów. Autorka perfekcyjnie potrafi zgrać ze sobą dwa światy, dwie rzeczywistości, śmierć oraz życie. Ten bestsellerowy romans z pewności będę polecać znajomym, a sama wybieram się po zakup części „Wróć, jeśli pamiętasz”. Mam nadzieję, iż będzie tak samo wciągającą i skłoni mnie do refleksji. Po przeczytaniu „Zostań, jeśli kochasz” uświadomiłam sobie, jak życie jest ulotne i że każdego dnia powinniśmy dziękować Bogu za każdą sekundę, która możemy spędzić w gronie bliskich.
 
 
Żaneta Gryga, II klasa Gimnazjum
Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki w Skołyszynie
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: