Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
15779969 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Grupa iCEA

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

DKK w Sieniawie

Angelika Kuźniak: "Papusza"

09-10-2017

Angelika Kuźniak – ur. 1974; kulturoznawczyni, reporterka, współpracuje z „Gazetą Wyborczą” i „Dużym Formatem”, autorka trzech książek reporterskich, współautorka nominowanego do Nagrody Literackiej "Nike" zbioru Obwód głowy Włodzimierza Nowaka oraz książki Czarny Anioł (wraz z Eweliną Karpacz-Obołądze). O Ewie Demarczyk; wielokrotna laureatka Grand Press. Jej ostatnia książka Stryjeńska. Diabli nadali, (Czarne 2015) została nominowana do Nagrody Nike 2016.

 

W 2013 roku ukazała się książka o cygańskiej poetce Bronisławie Wajs. Historia tej niezwykłej kobiety była tematem lipcowego spotkania DKK dla dorosłych. Bronisława Wajs po cygańsku Papusza, czyli lalka. Poetka odkryta przez Jerzego Ficowskiego. Popularność, która przyniosła jej rozgłos, szybko okazała się przekleństwem. Posądzenie o zdradę plemiennego kodeksu złamało Papuszy życie. Latami żyła w odosobnieniu i pogardzie, między dwoma światami. Ostracyzm odbił się głęboko na jej zdrowiu, również psychicznym. Poznajemy ją w dużej mierze jej słowami, pochodzącymi z jej listów, z wierszy i z fragmentów pamiętnika. Dodatkowym atutem tej książki są autentyczne zdjęcia oraz wiersze. Książka przypada do gustu czytelniczkom. Sprowokowała do wspomnień sięgających czasów, kiedy cyganie bywali w naszej okolicy.

E. Jagusztyn

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: