Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
19680371 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

 

 

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca zwww

www.kinder.pl

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną

 

 


Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną zrealizowano w 2020 r. ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

 

 

DKK w Osieku Jasielskim

Barbara Kosmowska: "Kolorowy szalik"

11-12-2017

1 grudnia 2017 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Osieku Jasielskim odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego grupa gimnazjalistów dyskutowała o książce „Kolorowy szalik” autorstwa Barbary Kosmowskiej.

 

Książka składa się z dwóch opowiadań dla młodych czytelników. Pierwsze pt. „Kolorowy szalik” przedstawia historię dobrze zorganizowanej grupy młodych osób ze szkoły podstawowej. Wszystko nagle się zmienia, kiedy latem na wieś przeprowadza się „Nowy”. Wszyscy mają wielką ochotę go poznać, ale chłopak najwidoczniej unika ich towarzystwa i wcale nie zabiega o przyjaźń. Zawsze zawinięty po uszy swoim szalikiem i okryty stertą ubrań odstaje od innych, którzy traktują go jak dziwaka. Tylko Marysia jest na tyle zaintrygowana „Nowym”, że postanawia go bliżej poznać. Towarzyszy jej jednak obawa, nie chce być inna. Natomiast w drugim opowiadaniu pt. „Dziwne spodnie” poznajemy Emilkę, która pragnie zostać piosenkarką. Aby spełnić swoje marzenie, dziewczynka musi bardzo dużo ćwiczyć, ale to nie jeden problem, który ma na głowie, gdyż jej najlepsza przyjaciółka zamiast jej pomóc, woli spędzać czas z nowym chłopakiem Michałem, który nosi dziwne spodnie i podobno jest bardzo biedny. Emilce nie podoba się brak zainteresowania ze strony Agi, więc postanawia przestać się do niej odzywać. Na domiar złego dziewczynka musi odwiedzać też starszą sąsiadkę, która zawsze wydawała jej się bardzo ponura. Nie spodziewa się jednak, że u starszej pani znajdzie wszystko, czego obecnie potrzebuje. Te dwa z pozoru różne opowiadania poruszają bardzo podobne i współczesne problemy. Bohaterowie, oprócz braku zaakceptowania w grupie, muszą borykać się także z brakiem zainteresowania ze strony najbliższych, czy złymi relacjami w rodzinie. Po przeczytaniu tej krótkiej książeczki mogliśmy wyciągnąć kilka bardzo ważnych wniosków. Zachowanie dzieci doskonale pokazuje, że nie należy oceniać ludzi po pozorach, ponieważ osoba nosząca kolorowy szalik wcale nie musi być dziwna, tylko po prostu chora; poszukiwany przez policję chłopak, który ma na sobie dziwne spodnie, niekoniecznie jest przestępcą, tylko bohaterem, a ponura starsza pani może okazać się miłą i sympatyczną osobą. Książka Barbary Kosmowskiej nie jest obszerna, a jednak potrafi wciągnąć, wzruszyć i skłonić do refleksji. Jej lekki i łatwy w odbiorze język sprawia, że czyta się ją bardzo szybko i z dużym zaciekawieniem. Z wielką chęcią przeczytamy też inne utwory tej autorki!

 

Wioleta Szuma kl. IIIa gimnazjum

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: