Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
19336577 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

 

 

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca zwww

www.kinder.pl

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

 

DKK w Olszanicy

Margaret Mazzantini: "Powtórnie narodzony"

11-07-2017

W dniu 7.07.2017 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Gminnej Bibliotece Publicznej w Olszanicy. Tym razem tematem dyskusji była książka Margaret Mazzantini "Powtórnie narodzony".

 

Sięgnęliśmy po tę powieść, gdyż kilka lat temu duże wrażenie zrobiła na nas inna książka pani Mazzantini - "Zatrzymaj się". Liczyłyśmy na równie ekscytującą lekturę i nie tylko się nie zawiodłyśmy, ale dostałyśmy jeszcze więcej niż oczekiwałyśmy. Rozwój akcji w "Powtórnie narodzonym" przypomina toczącą się kulę śniegową. Początkowo wszystko wydaje się zwyczajne, chociaż od pierwszych stron wyczuwa się niepokój i to uczucie, stopniowo potęgowane, towarzyszy czytelnikowi aż do ostatnich stron. Z czasem wydarzenia nabierają tempa, zaczynają się komplikować, a liczne retrospekcje pokazują, jak bardzo przeszłość zaważyła na teraźniejszości bohaterów. Z rozdziału na rozdział odsłaniane są coraz bardziej bolesne tajemnice. I gdy wydaje nam się, że już wiemy wszystko o narratorce, jej synu i byłym mężu, nagle okazuje się, że nie poznaliśmy najważniejszej i najbardziej drastycznej prawdy. Czytanie o niej przypomina rozdrapywanie ran, i tych fizycznych, i psychicznych, a tragedia opisana jest tak sugestywnie, że poznawałam ją ze ściśniętym sercem i na bezdechu. Powieść Mazzantini skupia się na losach garstki bohaterów, ale poznajemy także burzliwe losy pobocznych i epizodycznych postaci. Wszyscy oni symbolizują dla mnie ofiary krwawego dramatu, który rozegrał się pod koniec minionego stulecia w środku dumnej ze swej nowoczesności Europie. "Powtórnie narodzony" to także powieść o wielkiej miłości, o poświęceniu, przyjaźni, długo wyczekiwanym i trudnym macierzyństwie, o życiowej pasji i ciężarze przeszłości, od której tak naprawdę człowiek nigdy nie może się uwolnić. Oprócz treści ogromną zaletą książki jest jej język i styl - dojrzały, łączący prostotę opowieści z poetycką oryginalnością. Dużo tu zwracających uwagę, pięknych porównań i przenośni. Panie z DKK zgodnie stwierdziły ,że lektura "Powtórnie narodzonego" nie należy do lekkich, łatwych i przyjemnych. Jest ona jednak bardzo wartościowa i dlatego polecam ją każdemu, kto ceni niebanalne opowieści z wielką historią w tle. Margaret Mazzantini napisała powieść bezwzględnie szczerą, surową. Każde słowo ma tu swoją wagę, prowadzi do prawdy. Nie znajdziecie współczucia, nie ma tu też taniego sentymentalizmu i czułostkowości. Wszystko jest oszczędne i wyważone w odpowiednich proporcjach, tak aby ukazać każdy osobisty koniec świata.

Zapraszam wszystkich miłośników dobrej książki na następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki już po wakacjach we wrześniu, a rozmawiać będziemy o książce Elżbiety Cherezińskiej ,,Turniej cieni”.

Małgorzata Chmielowska

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: