Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
19343620 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

 

 

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca zwww

www.kinder.pl

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

 

DKK w Jaśle

Lois Lowry: "Dawca"

20-09-2017

Jednakowość

Po wakacyjnej przerwie Dyskusyjny Klub Książki Kopernikus Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle przy ul. Kopernika 8 zaprosił 19 września na dyskusję o książce Lois Lowry - Dawca.

 

„Jednakowość” - to cel nadrzędny świata, w którym żyje Jonasz. Świata z pozoru idealnego. Nie ma chorób, wojen, głodu, wszystko zaplanowane od narodzin do śmierci. Ale to świat bez uczuć, kolorów i bez możliwości wyboru - jakiegokolwiek. Dzieci od najmłodszych lat są szkolone do posłuszeństwa i uprzejmości, wszelki bunt i niedostosowanie jest karane nawet „zwolnieniem” z życia. W wieku 12 lat dostają przydział obowiązków, do których są szkolone przez następne lata. Jonasz zostaje nowym Odbiorcą, czyli jedyną osobą w społeczności, która w swojej świadomości przechowuje wspomnienia, zarówno te piękne i radosne jak pory roku, uczucia, żeglowanie po morzu, ale też tragiczne i bolesne - wojny, choroby, śmierć.

Czy to na pewno fantastyka - zastanawiała się pani Helena - Bo według mnie to książka psychologiczna o najgorszym z możliwych manipulowaniu ludźmi. Powiedziałabym nawet, że wręcz ubezwłasnowolnieniu dużej grupy ludzi, w którym rządzący nie wahają się używać kar cielesnych i kary śmierci, by ich sobie podporządkować w idealnym - w ich mniemaniu - świecie. Narzucając innym swoją wizję świata nie uszczęśliwimy nikogo, a na pewno doprowadzimy do buntu - dodała pani Halina.

 W książce zebrane są najgorsze i najbardziej nieludzkie systemy sprawowania władzy jakie znamy. Szkoda, że takich książek nie czytają przywódcy państw totalitarnych - podsumowała pani Grażyna.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: