Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
19336683 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

 

 

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca zwww

www.kinder.pl

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

 

DKK w Haczowie

Anna Lyndsey: " Dziewczyna w ciemności"

21-12-2017

5 grudnia w GBP w Haczowie odbyło się spotkanie DKK. Tematem dyskusji była powieść autobiograficzna Anny Lyndsey pt. Dziewczyna w ciemności.

 

Jest to przejmujący w swojej wymowie, pamiętnik młodej kobiety, która zapadła na niezwykle rzadką chorobę, której podstępność objawia się nietolerancją światła przez ciało człowieka. Autorka posługuje się przepięknym językiem, nasyconym metaforą, dzięki czemu opisywana tragedia ludzka staje się lżejszą do zniesienia. Niektóre fragmenty opisujące codzienne zmagania kobiety z życiem w ciemnym, pozbawionych świeżego powietrza pomieszczeniu wprawiają czytelnika w ogromne zdziwienie wręcz niedowierzanie. Z trudem przyszło nam uznać fakt, że nie potrafimy cieszyć się zdrowiem i otaczającym nas pięknem przyrody, jak ta uwięziona, pozbawiona bezpośredniego kontaktu ze światem kobieta: Och zapach świata odczuwany przez człowieka, który w nim nie mieszka… Gdy staję na granicy światów zewnętrznego i wewnętrznego- na przykład otwierając i zamykając wywietrznik albo zbliżając się nocą do otwartych drzwi domu-zapach szczypie mnie w nozdrza jak musujący szampan. To subtelny koktajl z niezliczonej ilości składników, lepszy niż najlepsze perfumy- melanż życia i rozkładu, roślin, asfaltu, samochodów, ziemi, kamieni i gwiazd itd. Te wybrane fragmenty brzmią, jak muzyka, którą Anna tak bardzo kocha, ponieważ daje jej pewne ukojenie w bólu. Czy znajdzie się ktoś, kto pokocha kobietę żyjącą w ciemności? Czy nieszczęście, które ją spotkało, odbierze jej radość? Oto fragment tekstu, który zamyka poruszającą opowieść: Oto, czego się nauczyłam: Najszlachetniejsza prawda brzmi: istnieje cierpienie. Przez wieki dziwacznie ją deformowano, pytając na przykład: „Dlaczego ja?”. To pytanie idioty. Rozsądny człowiek pyta co najwyżej: „ A dlaczego nie?”. „Radość jest ukryta w codziennej czynności, trzeba tylko ja znaleźć. Miłość nie ma nic wspólnego z rozumem. A słowa – słowa są cudowne”. Grażyna Serafin

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: