Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
19948041 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną

 

 


Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną zrealizowano w 2020 r. ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Tyczynie

Ewa Barańska: "Powrót Julii"

23-02-2016

Czytelnicy, którzy 22 lutego br. odwiedzili Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Tyczynie w godzinach przedpołudniowych, mogli usłyszeć burzliwą dyskusję, jaka miała miejsce w Saloniku Literackim. W czteroosobowym gronie członkiń DKK żywo rozmawiałyśmy o książce Ewy Barańskiej pt. „Powrót Julii” – drugiej części powieści o losach Julii i Wiktora. Temat transplantologii wzbudził w nas chęć podzielenia się własnymi refleksjami na temat przeszczepów. Wbrew pozorom powieść E. Barańskiej to książka nie tylko o chorej nastolatce. Autorka poruszyła tu wiele innych kwestii, które wzbudziły nasze zainteresowanie: bezdomność (zawiniona czy nie?), przekupstwo, granice rodzicielskiej troski, która niepostrzeżenie może się przerodzić w kontrolę, problem porzucania zwierząt w okresie wakacyjnym, a także ochrony danych osobowych w sytuacjach zagrożenia życia. Obok refleksji nad stanem wegetatywnym człowieka (który w niektórych przypadkach umożliwia pobranie narządów do przeszczepu), pojawiły się uwagi na temat śmierci klinicznej. Zastanawiałyśmy się wspólnie, co to znaczy godna śmierć. Przywołałyśmy postać Jana Pawła II, którego ostatnie chwile życia tak poruszyły całym światem.

A oto cytaty, które zapadły nam w pamięć: „Wobec śmierci wszyscy są debiutantami. I ten, kto odchodzi, i ci, co zostają” oraz „Nie ma bohaterów wobec dializ”.
Ktoś powie: „niewinna” powieść dla młodzieży, choć z ważnym wątkiem chorej, młodej kobiety, a tyle refleksji i myśli wzbudziła w członkiniach DKK. Autor każdej książki „daje” czytelnikowi słowa, obrazy, a od nas samych zależy, jakie nadamy im barwy.
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: