Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
19970703 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną

 

 


Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną zrealizowano w 2020 r. ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Tyczynie

Dorota Sumińska: „Historie, które napisało życie'

15-12-2016

Na ostatnim w 2016 roku spotkaniu DKK, które odbyło się 12 grudnia, w przedświątecznej atmosferze rozmawiałyśmy o książce Doroty Sumińskiej pt. „Historie, które napisało życie”.

W dziewiętnastu krótkich opowieściach autorka – lekarz weterynarii, psycholog zwierząt – przekonuje czytelników, że zwierzęta – te małe i te duże – towarzyszą nam w i trudnych, i dobrych chwilach. Tak jak w tytule książki, są to historie, które napisało samo życie. Każda z tych opowieści zawiera jakąś puentę, a ich lektura daje do myślenia i zachęca do tego, aby odnieść się do własnych życiowych doświadczeń, skonfrontować to, o czym czytamy, z praktyką życia codziennego. Któż by pomyślał, że jedynym miłym wspomnieniem z dzieciństwa może być przytulenie się do puszystego i ciepłego kota… Czy to możliwe, by wilczyca wybrała na miejsce swojego porodu szopę przy jednej z bieszczadzkich chat? Ponoć zwierzęta wyczuwają, jakie zamiary ma podchodzący do nich człowiek. Czy pies może pomóc niewidomemu znaleźć miłość? Na te pytania (i wiele innych) odpowiadają (nie bezpośrednio) opisywane przez Sumińską historie. Czasami wystarczyła jedna chwila w życiu bohaterów tych opowieści, aby ich spotkanie z drugim człowiekiem (lub zwierzęciem) wywróciło egzystencję do góry nogami. Zwyczajne, zabiegane życie często sprawia, że nie widzimy wielu szczegółów, nie zastanawiamy się nad wieloma – wydawałoby się – błahymi sprawami. Opowieści Sumińskiej nie są wyssane z palca. Podczas ich czytania miało się wrażenie, jakby autorka znała nasze własne życie. Czasami potrzeba wielkiego „kataklizmu” (choroba, tsunami, odejście rodzica), by uzmysłowić sobie, że to, co kochamy, jest blisko, tuż obok. Że tylko szczere relacje z bliskimi (rodziną, przyjaciółmi) nadają wartość naszemu życiu. Dzięki bliskim wzajemnie się ubogacamy swoim wnętrzem. Warto też obserwować zwierzęta, bo one – mimo tego, że są „tylko” zwierzętami – widzą i słyszą to, czego my - ludzie – często nie dostrzegamy już w nowoczesnym, hałaśliwym świecie. Czasami zwierzęta potrafią „mówić” bardziej po ludzku niż niejeden człowiek. Takie refleksje towarzyszyły nam podczas tego wyjątkowego – bo przedświątecznego – spotkania.

Agnieszka Rożek-Janda, moderator DKK

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: