Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18505815 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca zwww

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

 

DKK w Torkach

Ken Follett:" Zima stulecia"

01-05-2016

Kwietniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się jak zawsze w Bibliotece Publicznej w Torkach i stanowiło kontynuację twórczości światowej sławy pisarza Kena Folletta. Miesiąc temu tematem naszej dyskusji była powieść wspomnianego już autora pt. „Krawędź wieczności”. Dziś zajęliśmy się omawianiem drugiej część trylogii „Stulecie”- zatytułowanej „Zima świata”. „Zima świata” podobnie jak „Krawędź wieczności”- to powieść rozgrywająca się w kilku krajach, osadzająca losy bohaterów na tle historycznych wydarzeń. Autor opisał w niej historię naszego kontynentu w najmroczniejszych czasach XX wieku, w okresie systemów totalitarnych- komunizmu i faszyzmu. Akcja części II rozpoczyna się w momencie dojścia Hitlera do władzy w 1933 roku. Follett swoją epicką podróż rozpoczyna od Niemiec, czasów kiedy mnożą się akty przemocy wobec Żydów, a „brunatne koszule” brutalnie występują wobec politycznych przeciwników partii nazistowskiej. Dalej obserwujemy Rosję tonącą w czeluściach stalinizmu i Anglię, która trzymając bezpieczny dystans naiwnie wierzy w pokojowe rozwiązanie konfliktu. Na koniec autor ukazuje nam oblicze Ameryki, która nauczona doświadczeniem prowadzi politykę izolacji od „zamieszek” w Europie. Wspólnie z bohaterami powieści przeżywamy ich marzenia, romanse i życiowe wybory. Podążamy śladami bohaterów walczących na frontach II wojny światowej. Uczestniczymy w bombardowaniu Londynu i ataku na „Pearl Harbor”. Z naszymi bohaterami rozstajemy się w pierwszych latach pokoju, gdy ważą się losy Niemiec podzielonych na okupacyjne strefy, a USA i ZSRR dzielą się strefami wpływów. Po przeczytaniu „Krawędzi wieczności” już z pełnym przekonaniem sięgnęłam po lekturę drugiej części trylogii. Ken Follett zagwarantował mi mile spędzony czas. Wciągająca fabuła powieści sprawiła, iż bardzo szybko zżyłam się z jej bohaterami. Razem z nimi próbowałam odnaleźć się w coraz trudniejszych czasach, gdzie niejednokrotnie wiara w ideologię dzieliła bliskich sobie ludzi. Wspólnie z nimi brałam udział w podejmowaniu trudnych życiowych decyzji, aktach heroizmu i podłości. Dzięki Follettowi, oprócz interesujących losów poszczególnych rodzin, otrzymałam również niezłą powtórkę z historii XX wieku.

M.H.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: