Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18887119 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca zwww

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

 

DKK w Torkach

Helen Rappaport: „Cztery siostry. Utracony świat ostatnich księżniczek z rodu Romanowów

05-01-2017

„Cztery siostry” Helen Rappaport to ostatnia już pozycja omawiana na DKK w Torkach w tym roku. Jest to biograficzna powieść, ukazująca życie rodzinne czterech córek ostatniego cara Rosji Mikołaja II. Nadmienię, iż wśród nas czytelniczek klubu znajomość tematu dynastii Romanowów była raczej znikoma. O ostatnim carze Mikołaju II pamiętałyśmy jedynie fakt, iż został on zmuszony do abdykacji w 1917 roku, zaś jego rodzina została oszkalowana i wymordowana przez bolszewików. Powieść „Cztery siostry” przedstawia nam imponującą bibliografię głównych postaci i uwidacznia zgoła inny wizerunek carskiej rodziny. Autorka ukazuje nam świat dynastii Romanowów w nieco innym świetle, niż ten który dotąd poznaliśmy z kart historii. Skupia się przede wszystkim na życiu tytułowych sióstr-carskich księżniczek, które przedstawiane były do tej pory jako bohaterki drugiego planu. Helen Rappaport , dzięki ogromnej wiedzy historycznej, w prosty a zarazem niezwykle plastyczny sposób opowiada o życiu codziennym czterech córek Mikołaja II -carskich księżniczek- Olgi, Tatiany, Marii i Anastazji. Z przedstawianego w historii do tej pory ich opisu ikon najbogatszych i najbardziej pożądanych panien wśród elit europejskich na progu XX wieku bohaterki stają się po raz pierwszy postaciami o silnych temperamentach, które bezpowrotnie utraciliśmy wskutek okrutnych losów historii. Ponadto na uwagę zasługuje fakt, iż autorka celowo na drugoplanowej pozycji przedstawia obraz rodziców głównych bohaterek cara Mikołaja II i carycy Rosji Aleksandry Fiodorowej. W głównej mierze skupia się na wzajemnej miłości Mikołaja i Alicji (po ślubie Aleksandry Fiodorowej), dla których największe szczęście stanowiła rodzina. Jest to obraz jakże inny, niż ten który można znaleźć w szkolnych podręcznikach, które przedstawiają cara jako bezwzględnego tyrana, a jego żonę jako despotyczną kobietę . Brytyjska historyk otwiera obraz carycy Aleksandry jako wspaniałej matki, która z oddaniem i uwielbieniem przyjmowała na świat każde kolejne dziecko. Życie rodziny Romanowów to niestety również niekończące się pasmo nieszczęść i pomimo sprzeciwu wielu osób, okazało się być trwałe i stanowiło gwarancję udanego małżeństwa. Niestety, książka nie przypadła do gustu naszym Paniom, które raczej są zwolenniczkami, powieści sensacyjno-obyczajowych. Osobiście jednak polecam „Cztery siostry” miłośnikom biografii i czytelnikom zainteresowanych historią Rosji, gdyż jest to dobra, wartościowa książka dla ludzi, którzy kochają historię i interesują się losami jednostek w burzliwych momentach historii.

 

Monika Wańkowicz - Hanas ”.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: