Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
19947803 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną

 

 


Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną zrealizowano w 2020 r. ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Tarnobrzegu

Ewa Winnicka: "Angole"

27-09-2016

 W dniu 4 czerwca 2016 r. w Filii Nr 1 w Tarnobrzegu członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki przedstawiły swoje refleksje i przemyślenia inspirowane lekturą ,,Angole" autorstwa Ewy Winnickiej.

Spotkanie poprowadziła pani Zofia Madej, uczestniczyło 9 klubowiczek. ,,Angole", to zbiór reportaży zebranych przez Ewę Winnicką. Każda historia, to indywidualna opowieść o wielkich nadziejach, spełnionych marzeniach i nie mniejszych rozczarowaniach polskich imigrantów, którzy zdecydowali się w przypływie fantazji, czasem ułańskiej, na wyjazd zarobkowy na Wyspy. Autorka, stawia inteligentne pytanie o asymilację, na które czytelnik sam musi znaleźć odpowiedź. Dlaczego gazeta angielska pisała o ,,inwazji" imigrantów? Przecież Polacy tak samo odprowadzają podatki. Wzrost PKB na Wyspach od momentu wstąpienia Polski do UE jakoś nikomu nie ubliża, ale prasowe podejrzenie o wyjadanie karpi z Tamizy, już tak. Ewa Winnicka przytacza szacunkową liczbę 700 tys., ale zaraz zaznacza, że mówi się o milionie polskich imigrantów albo dwóch. ,,Swoją historię" opowiada m.in. zadowolony z życia awansowany dyrektor korporacji, niezwykle przedsiębiorczy prezes własnej firmy pogrzebowej, właścicielka dobrze prosperującego wydawnictwa, a także sprzątaczka i bezdomny, który za nic na świecie nie wróci do Polski ze wstydu przed rodziną i sąsiadami. Bo życie jest wszędzie takim samym życiem, ani gorszym, ani lepszym, a tu chociaż anonimowe. Można przespać się na ulicy, dostać darmo jeść... To również studium psychologiczne upokorzenia i zdegradowania polskiej pokojówki, która straciła zdrowie w walce z mobbingiem w miejscy pracy. Po lekturze Winnickiej, odczuwam coś na kształt głębokiego współczucia dla segregatorów śmieci, którym dziewczyny ,,wyrywają" Albańczycy i którzy z tego powodu (oraz kilku innych) piją jeszcze więcej i niestety tracą poczucie męskiej atrakcyjności. Autorka pokazuje życie na emigracji, jakim jest. Nie unika trudnych tematów.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: