Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
23862815 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Rzeszowie

Richard Paul Evans: "List"

30-12-2016

Spotkanie grupy DKK-u w Filii Nr 8

"Nie pozwól zgasnąć miłości. To ona pozwoli ci przejść przez mrok”

List” Richarda Paula Evansa to powieść, w której spotykamy bohaterów znanych z innej książki tego autora, mianowicie „Zegarka z różowego złota”.

Od poprzedniej historii minęło dwadzieścia lat. David i MaryAnne przeżywają ciężkie chwile po śmierci córeczki Andrei. Ich wielki ból nie mija ponieważ nie mogą zostać rodzicami po raz kolejny. Najbardziej z tego powodu cierpi David, który zamyka się w sobie i odsuwa od ukochanej żony. MaryAnne nie mogąc przebić się przez szczelny mur, którym David otoczył swoje serce postanawia go opuścić i nigdy już nie wrócić. Zostawia dla męża smutny pożegnalny list. David rozpacza po jej odejściu, ale jednocześnie nie ma odwagi by jechać za nią i błagać by wróciła. David poznał już ból po utracie bliskiej osoby. Gdy był małym chłopcem, jego i ojca opuściła na zawsze matka. Tytułowy list odmieni życie Davida. Jednak pojawiających się listów jest w tej opowieści więcej, tak samo jak adresatów i nadawców. Treści listów adresowanych do Davida zmieniają zupełnie jego postawę i sposób postępowania. Choć David jest dobrym i szlachetnym człowiekiem, zarówno w stosunku do bliskich mu osób jak również do przyjaciół i pracowników zatrudnionych w jego firmie. Podobała mi się jego miłość i oddanie do żony, których nie jest w stanie zachwiać pojawiająca się piękna i inteligentna kobieta, robiąca na nim duże wrażenie. W książce występuje wielu ciekawych bohaterów, budzących sympatię czytelnika jak chociażby niewidomy Murzyn Lawrence czy Catherine, gospodyni pracująca w domu Davida i jego żony. Akcja toczy się w latach trzydziestych ubiegłego wieku i ukazuje wielki kryzys gospodarczy, a na jego tle problem rasizmu, który już wtedy był obecny na całym świecie. Książka opowiada przede wszystkim o stosunkach międzyludzkich, ale również o prawdziwej miłości, poświęceniu i przebaczeniu. Całość opowieści ma niezwykły klimat, tempo akcji jest spokojne miejscami nawet powolne, mimo to książkę czyta się szybko i z przyjemnością. To opowieść , która urzeka czytelnika ale i wiele uczy dając nadzieję na lepsze jutro, zresztą tak jak wszystkie książki tego autora. Ja osobiście jestem jego wielbicielką i bardzo często polecam jego książki swoim czytelnikom.

 

Małgorzata Świder

 

Powieść rzuca nowe światło na ludzki los. Przedstawia trudną wędrówkę człowieka po drugie życie – pokazuje, że przeszłość należy pozostawić za sobą dając szansę przyszłości. Mamy lata 30-te XX wieku. David i jego żona są ludźmi bogatymi, żyją wygodnie w swojej rezydencji, ale pamiętają o wielkim bólu, gdy 20 lat wcześniej zmarła ich mała córeczka. Od tamtej pory oboje w odmienny sposób przeżywają żałobę. David nie potrafił udźwignąć ciężaru tragedii, przez co pozostawił żonę bez wsparcia i nie pomagał jej w cierpieniu. MaryAnne nie mogąc dłużej tego znieść postanawia odejść, pozostawiając list pożegnalny. David mocno to przeżywa. Dopiero wtedy zrozumiał jak bardzo swym postępowaniem ją zranił. Zrozpaczony postanawia przemyśleć wiele życiowych spraw i ponaprawiać co się da. Trzeba przyznać, że małżeństwo miało mocne podstawy, oparte na prawdziwej, szczerej miłości. David to bohater, który bardzo mi się podobał. To wspaniały człowiek wrażliwy na ludzką krzywdę i otwarty na drugiego człowieka. Autor pokazuje czytelnikowi okres wielkiego kryzysu w Stanach Zjednoczonych, przybliża atmosferę jaka panowała wśród różnych grup społecznych. W tle obserwujemy problem rasizmu. Widzimy jak biali ludzie traktują ludzi o odmiennym kolorze skóry. Książka pokazuje w ciekawy sposób stosunki między ludźmi. Jednocześnie wzrusza, zaskakuje, by pokazać na przykładzie Davida, że można wiele zmienić w swoim życiu. Trzeba tylko tego chcieć. Ponadto autor pokazuje bardzo wnikliwie realia epoki, a przy tym znajduje proste, ale istotne przesłania jakie chce nam ukazać. W osobistej przemianie Davida dość istotną rolę odegrała miłość do żony i świata w ogóle, ale też nie przesadzałabym z takim stanowiskiem, bo wystarczy życzliwie i zdroworozsądkowo spojrzeć na sytuację z dystansem, a rozwiązanie okaże się łatwiejsze niż myślimy. Richard Paul Evans to pisarz, którego twórczość warto poznać.

Polecam Bogdana Turzańska

 

List” Richarda Paula Evansa to bez wątpienia książka niezwykła. To opowieść o małżeństwie, które doświadczyło ogromnego nieszczęścia tracąc jedyne dziecko. Ta tragedia sprawiła, ze zaczęli się od siebie oddalać. Dopiero rozstanie uświadomiło im, co tak naprawdę mogą stracić. Autor pisze o uczuciach i emocjach w sposób prosty, ale niebanalny. A to o czym pisze jest przede wszystkim prawdziwe. Bardzo ciekawy jest tu wątek rasizmu. Autor doskonale pokazuje to, co działo się w tamtym okresie. Przepych, bogactwo a jednocześnie walka o przetrwanie i ludzkie okrucieństwo. Na szczęście nad tym wszystkim góruje prawdziwa miłość, oddanie i szacunek. Inny ważny temat poruszony w tej książce to poszukiwania przez Davida swojej matki. Chce on dowiedzieć się dlaczego porzuciła go gdy był jeszcze dzieckiem. Czuje też ,że być może nadszedł czas by matce wybaczyć. Dzięki temu zrozumiał co jest dla niego tak naprawdę najważniejsze w życiu. Podobali mi się bardzo wszyscy bohaterowie tej opowieści. A koniec tej historii okazał się niezwykle zaskakujący. „List’’ to książka która wzruszy i urzeknie czytelnika. Naprawdę przyjemnie i szybko się ją czyta.

 

Barbara Kowalska

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: