Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
23830070 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Racławówce

Spotkanie z Małgorzatą Wardą

15-05-2016

Literacka uczta w Racławówce spotkanie z Małgorzatą Wardą .

Biblioteka Publiczna w Racławówce gościła 12 maja br. pisarkę, malarkę i rzeźbiarkę z Gdyni. Pani Małgorzata Warda jest autorką kilku powieści : Dłonie, Ominąć Paryż, Nie ma powodu by płakać, Jak oddech, Nikt nie widział, nikt nie słyszał, Dziewczynka, która widziała zbyt wiele, Najpiękniejsza na niebie, 5 sekund do Io- nagrodzona w 2015 nagrodą IBBY : oraz Miasto z lodu, które uplasowały ją w dyskusyjnym klubie „Kobiety to czytają”. Jako jedyna Polka znalazła się wśród takich literatek jak Jodi Picoult, Diane Chamberlain, Liane Moriarty. Jest również autorką tekstów piosenek dla zespołu Farba, w którym gra jej mąż. Z wywiadu, który przeprowadziła bibliotekarka Halina Kuleta, można było się dowiedzieć o czym Pani Małgosia marzy, co jest dla niej najważniejsze, jak powstają książki, skąd autorka czerpie tematy do swoich powieści, jak napisać dobrą powieść. Chociaż powieści pani Małgorzaty Wardy poruszają trudne tematy: śmiertelne choroby, porwania, zaginięcia, przemoc domową, czyta się je jednym tchem, są jak barwne obrazy, bohaterowie tak wyrzeźbieni że chciałoby się zobaczyć wszystko na dużym ekranie.

Spotkanie było naprawdę wspaniałe, uświetniła je dodatkowo pięknym śpiewem Zuzia Hudzicka.

Odbyło się w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki i zostało dofinansowane przez Instytut Książki.

 

H.K.

 

 

Relacja ze spotkania autorskiego z Małgorzatą Wardą
 
 
12 maja 2016 r. do biblioteki w Racławówce zawitał nie lada gość – gdańska pisarka, rzeźbiarka, autorka testów piosenek dla zespołu Farba, Małgorzata Warda. Spotkanie poprowadziła bibliotekarka oraz założycielka Dyskusyjnego Klubu Książki w Racławówce, p. Halina Kuleta. W krótkim wstępie, poświęconym życiu i twórczości pisarki, p. Kuleta przypomniała tytuły i krótko omówiła tematykę książek napisanych przez Małgorzatę Wardę ( Dłonie, Ominąć Paryż, Nie ma powodu, by płakać, Jak oddech, Nikt nie widział, nikt nie słyszał, Dziewczynka, która widziała zbyt wiele, Najpiękniejsza na niebie, 5 sekund do Io), następnie sama pisarka opowiedziała o tym, jakie wydarzenia stały się motywacją do napisania kolejnych powieści. Wiele historii było bardzo poruszających.
Spotkanie obfitowało w ciekawe pytania, dotyczące m.in. tego, czy poruszane przez autorkę trudne tematy (m.in. porwania dzieci, próby samobójcze, depresja, przemoc domowa) po zakończeniu procesu pisania odchodzą bez śladu w niepamięć, czy istnieją analogie między rzeźbą a książką, zgromadzeni byli także ciekawi tego, co jest najważniejsze w konstrukcji bohatera literackiego, jak wygląda codzienność pisarza oraz samo tworzenie książki. Małgorzata Warda zaspokajała ciekawość obecnych bez skrępowania, z uśmiechem, co uczyniło spotkanie bardzo sympatycznym.
Po części oficjalnej nadszedł czas na pyszny poczęstunek, przygotowany przez członkinie DKK. Podczas rozmów przy herbacie nie zabrakło wspomnień zgromadzonych, pochwał wygłoszonych pod adresem prowadzącej spotkanie, p. Haliny Kulety oraz pytań do pisarki dotyczących tego, jak funkcjonuje polski rynek książki. Małgorzata Warda przyznała, że spotkanie Racławówce zapamięta na długo, szczególnie dzięki wymagającym czytelniczkom oraz pięknej części artystycznej, którą stanowił śpiew Zuzanny Hudzickiej (wykonała ona dwie piosenki: Najpiękniejsza Seweryna Krajewskiego oraz Padam Edith Piaf).
Marzena Grzebyk-wieloletnia czytelniczka biblioteki oraz uczestniczka spotkania.
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: