Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
23830230 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Przeworsku

Mai Lunde: "Historia pszczół"

01-10-2016

Na pierwszym, po wakacjach spotkaniu DKK omawiana była książka współczesnej norweskiej pisarki Mai Lunde pt. "Historia pszczół". To jej pierwsza pozycja dla dorosłych, która odniosła ogromny sukces. Przetłumaczono ją na kilkanaście języków, a pisarka otrzymała Norweską Nagrodę Księgarzy. Inspiracją do napisania tej książki był film o życiu pszczół i ich masowym wymieraniu.Powieść jest ładnie wydana, ma twardą oprawę i ciekawą szatę graficzną. Napisana jest pięknym, zrozumiałym językiem, z dużą ilością opisów, które dotyczą w szczególności życia pszczół na przestrzeni lat. Mimo tego, czyta się ją szybko i z zainteresowaniem. Akcja rozgrywa się w trzech płaszczyznach czasowych: w przeszłości, teraźniejszości i w przyszłości. Wszystkie opowiedziane historie łączy to, że ich bohaterowie zajmują się pszczelarstwem, które jest ich pasją, źródłem utrzymania, czy powodem do pisania rozpraw naukowych.

Rok 1852- William niespełniony naukowiec, ojciec sześciu córek i syna pasjonuje się konstruowaniem uli i hodowlą pszczół. Pracując w sklepie nasiennym, robi wszystko aby zebrać pieniądze na wykształcenie jedynego syna ale jemu na tym nie zależy. Przytłoczony obowiązkami i trudnościami w utrzymaniu licznej rodziny popada w depresję. Mały impuls, książka o pszczołach, którą kupił jeszcze w czasie studiów, pozwala mu wyzwolić się z choroby.

Rok 2007- Georg podtrzymuje rodzinną tradycję, hodowli pszczół i boryka się z problemem masowego ich wymierania. Aby utrzymać gospodarstwo wypożycza swoje ule w celu zapylania roślin. W przyszłości pragnie przekazać to wszystko jedynemu synowi, ale Tom chce zostać dziennikarzem i pisarzem.

Rok 2098- Syczuan. Świat po wojnie popadł w nędzę. Opustoszałe miasta niszczeją, panuje głód, wyginęły pszczoły, a ludzie są obojętni wobec schorowanych staruszków pozostawionych bez opieki, na pewną śmierć. Tao zajmuje się ręcznym zapylaniem drzew, co jest trudną, wymagającą i mało płatną pracą. Marzy o lepszej przyszłości dla swego syna. Książka Mai Lunde jest pięknie napisaną historią, o ponadczasowym, uniwersalnym przesłaniu, o relacjach w rodzinie i konfliktach między pokoleniami. O marzeniach i oczekiwaniach rodziców wobec do dzieci, którzy często jednak zapominają, że młodzi mają swoje plany i swój sposób na życie. Autorka opisuje zależności między światem przyrody i światem ludzi. Każdy ma do spełnienia, określoną rolę czy to w ulu, czy w rodzinie, czy w społeczeństwie. Jeżeli coś się z tej konstrukcji wyłamie, może dojść do katastrofy. W ulu każdy pracuje na rzecz innych. Jesteśmy częścią świata przyrody i musimy wspólnie działać na rzecz ochrony środowiska, ponieważ to człowiek poprzez swoje działania może doprowadzić do upadku naszej cywilizacji. Książka bardzo mi się podobała, czytałam ją z wielkim zainteresowaniem. Fabuła skłania do refleksji i zastanowienia się nad przyszłością ludzkości i daje nadzieję na przetrwanie. Zawarte w niej precyzyjne i fachowe wiadomości na temat życia pszczół, ich funkcjonowania, a także wymierania, wzbudziły moją ciekawość i chętnie zapoznam się z inną literaturą na ten temat.

 

Gorąco polecam. Beata Drozdowska

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: