Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
19038527 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

 

DKK w Przeworsku

Wioletta Grzegorzewska: "Guguły"

14-01-2016

Pierwsze nasze spotkanie w 2016 roku odbyło się pod znakiem literatury polskiej, bowiem omawianą książką była powieść Wioletty Grzegorzewskiej „Guguły”.Ta niewielka objętościowo książka, co stwierdziłyśmy zgodnie, przeniosła na w świat dzieciństwa. Dzieciństwa spędzanego w mieście czy na wsi, które na trwale wryło się w naszą pamięć. Dzieciństwa bez komputera, komórek i tabletów, z popołudniami i wieczorami spędzanymi nad własnymi sprawami, bez kontroli rodziców. Nie był to świat pozbawiony zagrożeń, jak opisuje autorka (lekarz pedofil, wąchanie kleju), ale tez bez odczuwalnych traum czy strasznych przeżyć. Grzegorzewska nakreśliła go na przykładzie podkrakowskiej wsi Hektary, chodź równie dobrze mógł funkcjonować wszędzie. W poetycki sposób przenosi nas w czasy zabobonów, guseł i przesądów. Wraca do miejsca dzieciństwa, gdzie funkcjonuje jeszcze medycyna ludowa.

Snuje taką codzienną opowieść o zwykłym życiu nastoletniej, wrażliwej Wioletty , a właściwie są tylko strzępy wspomnień ukazane w bardzo obrazowy sposób. Autorka posługuje się pięknym językiem, czyta się tę książkę z przyjemnością. Zgodnie z tematyką możemy ją wpisać w nurt literatury wiejskiej, a słowo guguły w tytule, czyli niedojrzałe jabłka sugeruje, iż jest to powieść o dojrzewaniu. Bardzo nam się podobała, dała chwile wytchnienia od obecnego świata i pozwoliła każdej z nas przenieść się w do krainy która już nie istnieje.

H. Jasnosz

 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: