Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18498029 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca zwww

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

 

DKK w Przemyślu

Anna Król: "Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie"

14-11-2016

Przemyski DKK w październiku przeczytał książkę Anny Król „Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie”. Bohaterem tej opowieści jest polski prozaik, poeta i eseista, współtwórca grupy poetyckiej Skamander, współpracownik "Wiadomości Literackich", wieloletni redaktor naczelny "Twórczości". Autorka poświęciła już kolejną publikację temu pisarzowi, bo w 2014 r. pod jej redakcją ukazała się książka „Spotkać Iwaszkiewicza. Nie – biografia”. Wydanie RZECZY. IWASZKIEWICZ INTYMNIE – biografii, opowieści Anna Król poprzedziła dogłębnym badaniem archiwów i lekturą dostępnych dokumentów. Zasadniczą więc część książki stanowią fakty. Opisując rzeczy należące do pisarza i używane przez niego do codziennych czynności, autorka skraca dystans pomiędzy czytelnikiem a znanym i cenionym pisarzem. Każdy rozdział jest historią kolejnego przedmiotu. Każdy z tych drobiazgów przenosi nas w przeszłość ,w miejsca gdzie toczyło się życie pisarza. Niektóre z przedmiotów stały się punktem wyjściowym do stworzenia nietypowego portretu pisarza. Przez opis przedstawianych "rzeczy" powstały fabularyzowane sceny z życia Iwaszkiewicza ukazujące go w bardzo intymnych sytuacjach. To sceny rozmów z żoną, z kochankiem, rozmyślania podczas podróży kolejką i czynione wówczas notatki. To fikcyjne sceny będące fantazją autorki na temat wybranego epizodu z życia Iwaszkiewicza. Autorka okazuje pozytywną ciekawość rzeczom, "ożywia" je przywołuje do zaistnienia, a przez to przywraca do życia właściciela tych przedmiotów. Ukazuje i przybliża człowieka, który przerastał swoje czasy. Bo taka jest splątana biografia Iwaszkiewicza. I tak powstawał portret człowieka niejednoznacznego, pełnego sprzeczności, a jednocześnie zwykłego zmagającego się z trudnościami dnia codziennego. Portret jednego z ważniejszych pisarzy polskiej literatury XX wieku. Portret człowieka, który świadomie nigdy nie był członkiem rządzącej komunistycznej partii ,a jednocześnie był "twarzą" istniejącego wówczas w kraju systemu. A może to zwykły konformizm? Przystosowanie się do panujących warunków z pewną dozą dezaprobaty rzeczywistości? Niech każdy rozstrzygnie to we własnej ocenie.

 

Stanisława Żak

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: