Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18887204 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca zwww

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

 

DKK w Przemyślu

Ryszard Wolański – EUGENIUSZ BODO: "Już taki jestem zimny drań”

21-06-2016

 W czerwcu przemyski Dyskusyjny Klub Książki czytał i dyskutował nad nowym wydaniem biografii polskiego aktora filmowego, rewiowego i teatralnego Eugeniusza Bodo. Nie jest to tylko kolejna biografia autorstwa Ryszarda Wolańskiego, to rzetelne opracowanie, które ujawnia czytelnikowi fakty zupełnie nieznane. Ryszard Wolański to dziennikarz muzyczny, absolwent warszawskiej PWSM, przez wiele lat związany z polskim radiem i telewizją. Autor licznych reportaży muzycznych oraz książki pod wspólnym tytułem" Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej", a także biografii wielu gwiazd międzywojennego dwudziestolecia. Nowe, poszerzone wydanie książki EUGENIUSZ BODO "Już taki jestem zimny drań" to opowieść o świecie rozrywki lat 20. i 30. XX wieku w stolicy niepodległej Polski. Znajdują się w niej liczne biogramy artystów -aktorów, muzyków, producentów tego okresu, z którymi współpracował Eugeniusz Bodo. Jest to również kopalnia wiedzy o kabaretach, rewiach, repertuarze licznych stołecznych teatrów, a także o początkach polskiego kina, niemego i dźwiękowego. Autor cytuje recenzje z ówczesnych czasopism zajmujących się życiem kulturalnym; filmowym, teatralnym, kabaretowym. Dla mnie ta książka jest przewodnikiem - encyklopedią po życiu kulturalnym Warszawy okresu międzywojennego. To przede wszystkim historia życia Bodo, a właściwie Bohdana Eugene Junoda, obywatela II Rzeczpospolitej ze szwajcarskim paszportem. To opowieść o niezwykle utalentowanym, młodym, przystojnym i popularnym amancie, którego kariera zaczęła się w dobie filmu niemego, ale - zważywszy na wybitne warunki głosowe - z powodzeniem realizowała się w kinie dźwiękowym. Autor w tym w tym wydaniu książki ujawnia fakty zupełnie dotąd nieznane -okoliczności śmierci artysty. Rozdział o wojennych losach Eugeniusza Bodo jest wstrząsający. Protokoły z przesłuchań aktora przez NKWD są przerażające! Autor bardzo rzetelnie, na podstawie zdobytych dokumentów, wyjaśnił prawdziwe okoliczności śmierci aktora, który zginął w łagrze sowieckim w 1943 r.

 

Stanisława Żak

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: