Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18497837 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca zwww

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

 

DKK w Osieku Jasielskim

Tara Conklin: "Służąca"

13-06-2016

9 czerwca br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Osieku Jasielskim odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem gimnazjalistki wzięły na warsztat książkę Tary Conklin pt. ,,Służąca''. Jest to pełna tajemnic i zagadek opowieść o tym, jak splatają się losy dwóch kobiet Liny Sparrow oraz Josephiny. Jeśli mam porównać dwie główne bohaterki, to oprócz wieku, różnią się wszystkim! Tak jest, dokładnie wszystkim. Lina jest białej karnacji ,żyje w XXI wieku, Josephina ciemnej karnacji, żyje w połowie XIX wieku. Jedna jest niewolnicą, oczywiście nie posiada absolutnie niczego poza pragnieniem bycia wolną. Druga jest młodą prawniczką, pracującą w prestiżowej kancelarii, a jej kariera rozwija się w tempie błyskawicznym, świat, zdawałoby się ,leży u jej stóp. Ale czy tak jest naprawdę? Czy to, co widać na pierwszy rzut oka, jest prawdą, czy może tylko świetnie skrywanym kłamstwem? Opowieść daje nam młodym ludziom wiele do zrozumienia oraz skłania do głębszej refleksji nad książką. XIX wiek- Wirginia przenosi czytelniczki w świat nienawiści, wojny. Wojny? Tak jest! Była to zagłada, niepohamowana żądza władzy nad niewolnikami. Czytając te rozdziały, w naszych głowach powstawały obrazy bólu, cierpienia i niesprawiedliwości społecznej. Z kolei - współczesny Nowy Jork, mówi się , że jest to miasto, które nigdy nie zasypia. Ta hipoteza okazała się słuszna. Ludzie w XXI wieku pędzą za karierą i kasą. Autorka bardzo dobrze pokazała to w powieści, przedstawiła realia naszej epoki. Obie kobiety, mimo iż dzieli je ponad 150 lat, połączą się w zadziwiający sposób. Za sprawą niespodziewanego zbiegu okoliczności Lina pozna historię Josephine. Ta sprawa da jej nie tylko pomysł do śledzenia losów amerykańskich niewolników, ale także do poznania własnych korzeni, odkrycia tajemnic rodzinnych, poznania własnej matki. Uczestniczkom spotkania książka bardzo się podobała, dyskusję trudno było zakończyć, dobrze, że pani kontrolowała nasze sprzeczne poglądy i kierowała na właściwe tory. Po wakacjach umówiliśmy się na kolejne spotkanie.

Joanna Wickowska kl.IIIa

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: