Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18528902 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca zwww

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

 

DKK w Lubeni

Sarach McCoy: "Córka piekarza”

07-07-2016

Podczas przedwakacyjnego spotkania DKK omawiałyśmy książkę autorstwa Sarach McCoy "Córka piekarza”. Ten wielowątkowy utwór porusza ważne problemy społeczno-obyczajowe tak świata dzisiejszego jak też tego u schyłku II wojny światowej. „…Elsie Schmidt jest naiwną siedemnastolatką, marzącą, by poznać smak szampana i pierwszy raz pocałować się z mężczyzną. Pomaga rodzicom w prowadzonej przez nich piekarni. Czasy są niespokojne, nazistowskie imperium chyli się ku upadkowi. Dziewczyna zaręcza się z Josefem Hubem, wysoko postawionym oficerem SS, który może pomóc jej rodzinie przetrwać. Kiedy w Wigilię na progu domu pojawia się mały żydowski uciekinier, córka piekarza musi podjąć dramatyczną decyzję. Jeśli Elsie otworzy drzwi, narazi na niebezpieczeństwo wszystkich, których kocha... Mija sześćdziesiąt lat. W teksańskim El Paso, blisko granicy z Meksykiem, Reba Adams zbiera materiał do felietonu świątecznego dla lokalnego czasopisma. Wiecznie pochłonięta pracą, stara się uciec od traumatycznej przeszłości. Gdy idzie do niemieckiej piekarni "U Elsie", by przeprowadzić wywiad z jej właścicielką, nie spodziewa się, że wróci tam jeszcze wiele razy…” /cyt. za https://merlin.pl/corka-piekarza-sarah-mccoy/3767113/ Akcja rozgrywa się w dwóch planach. Pierwszy to losy niemieckiej rodziny w ostatnim roku II wojny światowej w Garmish. W drugim wydarzenia rozgrywają się współcześnie w graniczącym z Meksykiem amerykańskim mieście El Paso. Autorka opisuje wszystko w taki sposób, że trudno uwierzyć, iż jesteśmy tylko czytelnikami a nie jedną z postaci biorących udział w wydarzeniu. Postacie są różne i budzą różne emocje. „…Mnie wstrząsnęła historia młodziutkiej córki piekarza, odważnej, potrafiącej kochać i współczuć do tego bardzo odważnej…” – podkreślała jedna z Pań. Sarach McCoy zwraca swoją niezwykłą powieścią uwagę na fakt, że niezależnie od miejsca, czasu, okoliczności czy ideologii, wojna wynika z podziałów dokonywanych w odległych gabinetach i jest złem przynoszącym ludziom cierpienie. Jest to książka, którą zapamiętamy na długo. Wzruszająca, wywołująca wiele emocji pozostawiająca na trwałe ślad w człowieku. A na końcu znajduje się mała niespodzianka – przepisy Elsie na jej pyszności.

 

Oprac. Wiesława Piekarz DKK Lubenia

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: