Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18498077 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca zwww

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

 

DKK w Lubaczowie

Jarosław Mikołajewski: "Wielki przypływ"

29-12-2016

W dniu 28 grudnia, jeszcze w świątecznym nastroju, spotkałyśmy się, aby podyskutować na temat książki Jarosława Mikołajewskiego „Wielki przypływ”.

I chociaż okres świąteczny kojarzy się z miłą i radosną atmosferą, to książka o której dyskutowałyśmy zmusiła nas do refleksji na temat trudnej sytuacji w jakiej znajdują się zarówno mieszkańcy niewielkiej wyspy na Morzu Śródziemnym- Lampedusy, jak również uchodźcy, którzy do niej docierają, nierzadko w warunkach uwłaczających godności człowieka. „Lampedusa jest znakiem wodnym. Jak Wenecja albo Sycylia.” Jest europejskim rajem, a jednocześnie celem dla uchodźców z Afryki. „Ich cel to Europa i zniosą każde cierpienie, tortury, upokorzenie, bicie i gwałty, byleby tylko dotrzeć na miejsce. Są tak zdeterminowani, że wpisują w koszty podróży ryzyko śmierci. I wyruszają, chociaż wiedzą, że mogą utonąć (…) I tu, na miejscu, po tej całej męce, spotyka ich rozczarowanie. (…) Dopływają na Lampedusę i, owszem, są wolni, ale to jest wyspa, a za ta wyspą jest kolejna wyspa, za którą dopiero jest kontur stałego lądu, który jednak nie jest Skandynawią, Niemcami, Anglią ani Holandią. I wtedy się załamują”. Książka Mikołajewskiego to opowieść o ludziach mieszkających na wyspie i na co dzień obcujący z tragedią ludzi przybywających z morza. Przez życie ponad sześciu tysięcy Lampedusańczyków przewinęło się ponad osiemset tysięcy uchodźców. Morze choć piękne, z najpiękniejszymi plażami na świecie, codziennie wyrzuca na brzeg ubrania, puszki z jedzeniem czy dziecięce zabawki. Jakże przejmujące słowa wypowiada lekarz, który od samego początku uczestniczy w tragedii uchodźców: „…ludzie słyszą o cierpieniu, o podróży przez morze, o dziesiątkach czy setkach ofiar, może nawet się wzruszają, lecz ich wyobraźnia za tym nie nadąża. Za migawką obejrzaną w wiadomościach nie idzie przeżycie, które jątrzy nie daje spokoju, nie pozwala spać. (…) to wszystko dzieje się w XXI wieku.” Jarosław Mikołajewski opowiada o sytuacji na wyspie w sposób bardzo obiektywny, nie manipuluje emocjami czytelników, niemniej jednak jego książka zmusza czytelnika do refleksji i zadumy nad tym co dzisiaj dzieje w tak niedalekim sąsiedztwie. Bo chociaż „… jesteśmy znakomici w ratowaniu, lecz nie radzimy sobie z integrowaniem”.

Wspaniałym podsumowaniem, czy też uzupełnieniem książki jest " Kolęda dla tęczowego Boga", której słowa napisał Jarosław Mikołajewski a wykonuje ją Magda Umer i Grzegorz Turnau, który także skomponował do niej muzykę. Polecamy!!! --

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: