Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
19971143 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną

 

 


Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną zrealizowano w 2020 r. ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Krośnie

Magdalena Parys: "Biała Rika"

23-12-2016

20 grudnia 2016 r. klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki spotkali się w Filii nr 6 - Centrum Multimedialnym, aby rozmawiać o książce Magdaleny Parys „Biała Rika”.

Zanim jednak rozpoczęto dyskusje, klubowicze wznieśli toast, życząc sobie zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia w rodzinnym gronie oraz dużo szczęścia w Nowym Roku. Odczytano życzenia Ewy Nowak i Agnieszki Jaklik, klubowiczek, które nie mogły dotrzeć i być z nami w Klubie Książki w ten magiczny, przedświąteczny czas. Powitano także Magdalenę Mazur, nowego klubowicza, która pierwszy raz gościła na zielonej kanapie. Krystyna Urban przywołała sylwetkę Magdaleny Parys, pisarki, dziennikarki, która w 2011 r. zadebiutowała książką „Tunel”, a w 2015 r. została laureatką Europejskiej Nagrody Literackiej za powieść „Magik”. I choć urodziła się w Gdańsku, od trzynastego roku życia mieszka w Berlinie, ale jak twierdzą klubowicze w odniesieniu do omawianej książki: nie wyparła się swojej polskości. Magdalena Parys przedstawia historię własnej rodziny krążącej wokół sekretu, o którym familia zdecydowanie chciałaby zapomnieć, w przetworzonej literacko formie, co zdaniem czytelników, czyni książkę niezwykle interesującą. I chociaż początkowo jest bardzo zagmatwana, trudna do zrozumienia, to i tak czyta się ją z łatwością. Jest to zasługa zapewne dominującej naiwnej narracji dziecka, jaką tu spotykamy, która chroni opowieść Magdaleny Parys przed pretensjonalnością, nadając jej lekkości i wdzięku. To także zasługa licznych wtrętów i komentarzy redaktorki oraz członków rodziny, niezwykle pomocnych mapek myśli i drzew genealogicznych, które urozmaicają szatę graficzną książki. Nietypowa forma opowieści podobała się klubowiczom, ale zwrócili oni przede wszystkim uwagę na niezwykle ważne treści, jakich książka dotyka. Mowa o łapankach na terenach okupowanych i przymusowych robotach w III Rzeszy podczas II wojny światowej oraz masowym polskim osadnictwie w Niemczech Zachodnich w latach 80. ubiegłego stulecia. W tym miejscu przywoływano przykłady z życia wzięte, nakreślające przejmujące historie rodzinne i sąsiedzkie, w odniesieniu do tytułowej Riki, która zmagała się z podwójną niechęcią, zarówno ze strony Polaków, bo była Niemką i ze strony Niemców, ponieważ związała się z Polakiem. Ta niezwykle dzielna kobieta, która dla jednych była „folksdojczką”, dla drugich „folkspolką” została porównana do opowiadającej Dagmary, która jako trzynastoletnia dziewczynka wyjeżdża na stałe do Berlina Zachodniego i jest brutalnie germanizowana. Dyskusje o książce Irena Brzózka podsumowała cytatem: Prawdy nawet trudnej nie da się ukryć, pamięci nawet gdy boli, nie da się oszukać. Spotkanie zakończyło się wspólnym wyjściem na krośnieński rynek, aby przy świątecznych dekoracjach poczuć nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: