Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18505481 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca zwww

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

 

DKK w Kolbuszowej

Wojciech Engelking: „Niepotrzebne skreślić”

02-11-2016

 W kwietniu,  klubowicze czytali powieść Wojciecha Engelkinga „Niepotrzebne skreślić”. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jest to powieść obyczajowa, ale zagłębiając się w treść, bardziej skłaniamy się do określenia jej jako publicystyki. Opowieść dotyczy przyszłości, w której wszyscy ludzie dzięki portalowi „Fabuła” ciągle podglądają innych. Autor określa czas wydarzeń, ale czytelnik czuje, że jest to diagnoza teraźniejszości- obraz pokolenia rówieśników autora, czyli warszawki, kawiarnianych intelektualistów, egoistów, hipsterów, a nade wszystko hipokrytów. Postaci te skanują osoby oczami i określają jej pozycję społeczną, ile pieniędzy jest warta. Bo od tego, ile kto ma pieniędzy, zależy jego pozycja społeczna. Różnice klasowe są tam nieprzekraczalne. Biedni nie mają prawa żyć. Jedna z bohaterek mówi: „uważam, że takich ludzi nie powinno być. Biednych. Świat po prostu nie jest dla nich. Nie należy im się, skoro są biedni. A jak ich będzie za dużo, to nikt nie będzie szczęśliwy. Zatem: niech wymrą. Niech wszyscy powymierają i będzie już można mieć życie…” Autor opowida historię dwojga młodych ludzi, którzy w rozpaczliwy i groteskowy sposób starają się zachować swoją godność w otaczającym ich środowisku. Wiktor- rozpieszczony przez rodziców młodzian, decyduje się na odcięcie pępowiny i szuka pracy. Zatrudnia się jako windykator. Prowadzi sprawę dwudziestoletniej Weroniki, która nie uczy się, nie pracuje, w wyrafinowany sposób oszukuje swoją matkę- sprzątaczkę, żyjąc na jej koszt. Weronika nie może znieść ubóstwa, bierze kredyt parabankowy, by przez kilka miesięcy pożyć na poziomie. Niestety dług rośnie, a ona spłukana zatrudnia się, jako opiekunka pogrążonej w śpiączce narzeczonej Wiktora. Dalsze wydarzenia demaskują prawdziwe oblicze społeczeństwa – biedę i wykluczenie w świecie powszechnego konsumpcjonizmu. Czytając książkę nie odczuwa się przyjemności, to obraz brzydoty fizycznej i intelektualnej. Opisane są jedynie negatywne zachowania i postawy ludzkie, chciwość, pogarda dla drugiego człowieka, wulgarność, głupota, a przede wszystkim pycha. Jest to jednostronne przerysowanie świata, ale może warto przeczytać, by zastanowić się, czy aby do tego świat nie zmierza?

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: