Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18885809 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca zwww

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

 

DKK w Jodłowej

„Ida sierpniowa”, „Kwiat kalafiora”, „Kłamczucha”

04-02-2016

 Dnia 25 stycznia 2016 r. obyło się spotkanie DKK dla dzieci, na którym omawialiśmy książki Małgorzaty Musierowicz - „Ida sierpniowa”, „Kwiat kalafiora”, „Kłamczucha”.

 

 „Ida sierpniowa”

Główną bohaterką tej części Jeżycjady jest Ida Borejko, która nie mogąc wytrzymać z własną rodziną na wczasach namiotowych w małej miejscowości nad jeziorem Drawskim, decyduje się na wcześniejszy powrót z wakacji. Z powodu braku pieniędzy podejmuje pracę u starszego pana Paszkieta jako dama do towarzystwa i okazuje się nawet całkiem przydatna. Pomaga Krzysiowi, wnukowi swojego pracodawcy, wyjść z choroby i depresji. Udaje jej się także skłonić do refleksji niesfornych braci Lisieckich, skorych wyłącznie do złośliwych psot dzieciaków z pobliskiego osiedla.

 

„Kłamczucha”

Ida przechodzi też zewnętrzną metamorfozę. Za radą przyjaciół z ESD (Eksperymentalny Sygnał Dobra) ścina "na chłopca" włosy, tak jak większość grupy, dzięki czemu znacznie zyskuje na urodzie.Aniela Kowalik to dziewczyna inteligentna, oczytana, odważna, ponieważ wyjechała do Poznania całkiem sama zostawiając w Łebie przyjaciół oraz ojca, obdarzona poczuciem humoru z jednoczesnym zamiłowaniem do dramatyzmu. Interesuje się teatrem, chce zostać aktorką. Jest energiczna i zaradna. Z powodu próżności często rezygnuje z noszenia dużych okularów, co prowadzi do zabawnych omyłek, napędzających akcję (w tym zakochanie się w niej przez Pawełka). Pracowała u matki Pawła jako Franciszka Wyrobek. Została nazwana przez Mamerciątka "Kłamczuchą", po tym, jak próbowała im pomóc, kłamiąc. Również za pomocą kłamstwa zamieszkała u wujostwa.

 

„Kwiat kalafiora”

 W Kwiecie kalafiora czytelnicy Jeżycjady po raz pierwszy spotykają rodzinę Borejków której perypetie stają się odtąd jednym z najważniejszych elementów cyklu. Główną bohaterką jest Gabrysia Borejko, najstarsza z czterech sióstr, przeżywająca rozterki sercowe i problemy w szkole, koszykarka. Do jej zmartwień dochodzi także konieczność opieki nad domem i młodszym rodzeństwem, gdy pani Borejko trafia na dłużej do szpitala. Kłopoty się mnożą: młodsze siostry są niezwykle absorbujące, zwłaszcza jedna z nich niepokojąco dziwnie się zachowuje, a do tego w życie Borejków zaczyna się wtrącać wścibska i nieżyczliwa sąsiadka. Gabrysia, starając się zapanować nad wszystkim, stopniowo odkrywa, jak bardzo była wyręczana w domowych obowiązkach przez zapracowaną matkę. Jednocześnie wokół pogodnej, energicznej, chętnej do pomocy innym i lubiącej się śmiać Gabrysi gromadzi się grupka przyjaciół, znających się z koła teatralnego przygotowującego przedstawienie Hamleta. 

 

 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: