Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
19970793 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną

 

 


Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną zrealizowano w 2020 r. ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Grodzisku

Herbjørg Wassmo: "Stulecie"

05-07-2016

Herbjørg Wassmo jest nie tylko autorką " Stulecia', ale także narratorką i jedyną z czterech bohaterek powieści. Przedstawia dzieje swoich antenatek ze strony matki i ich mężczyzn, aby uratować samą siebie, aby pokonać wstyd, który stanowi dla niej ,,istotę życia”. Pomaga jej w tym ,,…spojrzenie na ród jako całość. Na inne rzeczy niż przemilczenie, wstyd i nienawiść”. Opowieść o życiu bohaterek powieści rozgrywa się na tle pięknej, lecz surowej przyrody północnej Norwegii. Trudne warunki w znacznym stopniu ukształtowały charaktery kobiet przyzwyczajonych od najmłodszych lat do walki o byt, do ciężkiej pracy, a po wyjściu za mąż do rodzenia niemal co rok kolejnych dzieci. Czy takie życie im odpowiada? Wprawdzie pogodziły się z nim, ale nie opuszcza ich tęsknota za innym losem, czemu niejednokrotnie dają wyraz. Dzieje bohaterek ,,Stulecia” skłaniają do zastanowienia się, czym przede wszystkim powinna kierować się kobieta przy wyborze życiowego partnera – miłością czy rozsądkiem? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Sara Suzanne wychodzi za Johannesa, ponieważ właściwie innego wyjścia, Elida i Hjørdis kierowały się uczuciem. Czy któraś z nich jest naprawdę w pełni szczęśliwa? ,,Wszystko w życiu ulega ciągłej zmianie, na dobre i na złe. To jedynie kwestia czasu”. ,,Stulecie” składa się z sześciu ksiąg, z których każda rozpoczynają wspomnienia narratorki ze swojego życia, a zwłaszcza z dzieciństwa. Moim zdaniem to najbardziej wstrząsające fragmenty powieści, pełne negatywnych, ale niestety uzasadnionych emocji. Myślę że są one nie obce wszystkim dzieciom, które doświadczyły tego co Herbjørg.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: