Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
19947941 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną

 

 


Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną zrealizowano w 2020 r. ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Grodzisku

Marek Łuszczyna – "Igły. Polskie agentki, które zmieniły historie"

29-04-2016

Losy dziesięciu bohaterek opowieści Marka Łuszczyny mogłyby być podstawą scenariusza niejednego pasjonującego filmu sensacyjnego. Jednak tytułowe ,,Igły”, agentki współpracujące z polskim wywiadem w czasie II wojny, nie tylko nie wzbudzają zainteresowania filmowców, ale nie są znane większości Polaków (poza wąskim gronem znajomych czy historyków). Niedoceniane, zapomniane, niewymieniane w podręcznikach do historii, ani podczas tak licznych uroczystości ,,ku czci” budzą podziw i współczucie. Nie każda z nich została szpiegiem z pobudek patriotycznych, ale wszystkie zdobywały i przekazywały informacje, od których zależało powodzenie operacji wojsk alianckich, czy kary tysięcy ludzi. Niestety, wiele dostarczanych przez nie materiałów nie zostało wykorzystanych, a nawet przeczytanych. Szczególne zastrzeżenia budzi postawa oficerów Oddziału VI Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie. Stosunek rządu polskiego na uchodźctwie do agentów i emisariuszy, którzy z narażeniem życia nie tylko własnego, ale i swoich najbliższych zdobywali i dostarczali informacje wywiadowcze, także budzi zdecydowanie negatywne uczucia. Na niebezpieczeństwo dekonspiracji i aresztowanie przez Gestapo narażały także rozgrywki między konkurencyjnymi siatkami szpiegowskimi w kraju i sabotowanie swoich działań przez polskie organizacje podziemne. Za swoją działalność ,, Igły” zapłaciły wysoką cenę: więzieniem i torturowaniem w katowniach Gestapo, wyrokami śmierci, utratą zdrowia, śmiercią najbliższych. Po wojnie losy tych, które ocalały, nie zmieniły się na lepsze. W Polsce nękane i prześladowane przez UB egzystują w ciężkich warunkach materialnych. W niewiele lepszej sytuacji znalazły się ,,Igły”, które pozostały na emigracji, najczęściej bez środków do życia. Opowieść Marka Łuszczyny burzy niektóre utrwalone stereotypowe wyobrażenia o ruchu oporu, ale wypełnia jedną z ,,białych plam” w historii naszego kraju. Godna polecenia zwłaszcza czytelnikom zainteresowanym II wojną światową.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: