Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18557443 razy

Kultura w Rzeszowie

Współpraca z

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

 

DKK w Woli Mieleckiej

Marian Izaguirre: "Tamte cudowne lata"

09-09-2015

 Tamte cudowne lata w Woli Mieleckiej

Na sierpniowym spotkaniu DKK w Woli Mieleckiej, które odbyło się w Sali Klubowej Filii Ośrodka Kultury omawialiśmy książkę współczesnej hiszpańskiej pisarki Marian Izaguirre pt. ,,Tamte cudowne lata”. Jest to niezwykła powieść traktująca o niezwykłej mocy książek i niezwykłej mocy prawdziwej miłości! Niezwykła gradka dla wszystkich miłośników książek!

Akcja powieści toczy się w powojennej Hiszpanii, naznaczonej strachem i bolesnymi wspomnieniami z okresu wojny domowej. Konsekwencje rządów faszystów wyciskają piętno i strach na bohaterach powieści. W tych okolicznościach poznajemy tajemniczą, starszą panią, która zaprzyjaźnia się z księgarzem i jego żoną. Odwiedza ich ledwo prosperujący antykwariat, podrzuca własne książki, a następnie je odkupuje. Jedną z nich czyta razem z żoną księgarza Lolą. Między kobietami rodzi się nić przyjaźni. Wspólnie czytane wspomnienia zabierają nas do Anglii początków XX wieku, do Paryża szalonych lat 20, do przedwojennego Madrytu. W ten sposób akcja powieści toczy się dwutorowo, teraźniejszość przeplata się z historią.

,,Tamte cudowne lata” to swoisty hołd złożony na cześć literatury. Autorka pisze tak: ,, Czułam się samotna. Na szczęście miałam książki; dużo, dużo książek… Opowieści, w których mogłam się skryć, w które mogłam uciec. Książki… Dotyk kartek, suche ciepło papieru…”  W jakże piękny sposób mówi nam o niezwykłej mocy literatury, która potrafi zbliżyć do siebie ludzi, pozwala zapomnieć o samotności, podtrzymuje nadzieję, pociesza.

Polecamy gorąco tę lekturę na długie, jesienne wieczory.

Następne spotkanie DKK w Woli Mieleckiej odbędzie się 25 września. Tematem dyskusji będzie ,, Podmorska wyspa” Isabel Allende. Zapraszamy serdecznie!

 

,,Tamte cudowne lata” - recenzje czytelniczek DKK w Woli Mieleckiej
Książka Marian Izaguirre ,,Tamte cudowne lata” opisuje życie w Hiszpanii w 1951 roku oraz początek lat XX wieku w Anglii i Francji. Poznajemy skomplikowane losy bohaterek jak również pisarzy i świat awangardy w tych krajach. W powieści najbardziej spodobał mi się styl, w jakim pisze autorka, bardzo taki ciepły, życzliwy, bez narzekań na los mimo jego licznych przeciwności. Dużo trafnych, życiowych przemyśleń.
 Serdecznie polecam. Aneta S.
 
Alice starsza pani od kilkunastu lat mieszka w Madrycie . Pewnego dnia śledzi właściciela antykwariatu Matiasa, potem odwiedza go kupując podrzucone przez siebie książki. Kiedy Matias wystawia książkę ''Dziewczyna o włosach jak len'' do czytania, Alice poznaje jego żonę - Lolę. Wspólnie czytają tę książkę, przeżywając losy Rose Tomlin . 
Polecam serdecznie lekturę na długie, jesienny wieczory. Irena M.
 
,,Tamte cudowne lata” napisała Marian Izaguirre. Autorka opisuje historię dwóch kobiet, które uwielbiają czytać książki, dyskutować na ich temat w kawiarni w swoim towarzystwie. Jedną z bohaterek jest Lola, a drugą tajemnicza starsza pani o imieniu Rossie. Obie panie marzą o lepszej ojczyźnie. Ich życie naznaczyła wojna, a wszystko co dobre przepadło bezpowrotnie. Lola po wojnie prowadzi wraz z mężem mały antykwariat i sprzedaje książki zapomnianych klasyków i liczne romanse. Lola i Rossie zaprzyjaźniają się i wspólnie czytają książkę ,,Dziewczyna o włosach jak len”.  Kim jest Rossie, a kim dziewczyna o włosach jak len? Sięgnij po ,,Cudowne lata”.!
Polecam. Genowefa P.
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: