Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18557370 razy

Kultura w Rzeszowie

Współpraca z

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

 

DKK w Woli Mieleckiej

Małgorzata Gutowska-Adamczyk: "Klątwa"

02-06-2015

Na majowym spotkaniu DKK w Woli Mieleckiej omawialiśmy książkę ,,Fortuna i namiętności. Klątwa” wspaniałej, polskiej autorki Małgorzaty Gutowskiej – Adamczyk. Do tej pory pisarka wydała kilkanaście powieści, z których najbardziej znaną i pokochaną przez czytelniczki naszej biblioteki jest ,,Cukiernia pod Amorem”.

,,Fortuna i namiętności. Tom 1. Klątwa” to również fascynująca, historyczna lektura, która wciąga i której nie można odłożyć na bok.  Jest obrazem Polski, która wnet przestanie istnieć na mapach, rozgrabiona przez zaborców. Na tym tle rozgrywają się ludzkie emocje: miłość i namiętność, miłość matki i miłość kochanków, egoizm i wielkoduszność, uczciwość i pazerność.
Tematyką książki jest bowiem niezwykle barwny okres pierwszej połowy XVIII wieku, kiedy umiera król Polski August II Sas i rozpoczynają się przygotowania zwaśnionych stron do elekcji nowego władcy: Piasta - Stanisława Leszczyńskiego oraz Augusta III popieranego przez stronnictwo prorosyjskie. Powieść  jest napisana językiem staropolskim, przez co przenosi nas w klimat epoki i co jest dodatkowym atutem książki.
Kolejne spotkanie DKK w Woli Mieleckiej odbędzie się 29 czerwca o godzinie 16:30. Przedmiotem dyskusji będzie książka Hanny Cygler - ,,Grecka mozaika”. Zapraszamy!
 
 "Fortuna i namiętności. Klątwa” - recenzje czytelniczek DKK w Woli Mieleckiej
Książki Małgorzaty Gutowskiej – Adamczyk napisane są językiem lekkim i porywającym. Czytanie pochłania i powoduje utratę  poczucia upływu czasu. Jej literatura to swoisty wehikuł czasu, który przenosi nas w odległe dzieje. Tło historyczne opowieści jest dodatkowym atutem. Czytając powieści tej autorki na nowo przyglądam się historii Polski i odkrywam ją jakby słuchając rodzinnych opowieści. "Fortuna i namiętności. Klątwa" jest obrazem Polski, która wnet przestanie istnieć na mapach, rozgrabiona przez zaborców. Na tym tle rozgrywają się ludzkie emocje: miłość i namiętność, miłość matki i miłość kochanków, egoizm i wielkoduszność, uczciwość i pazerność. To wszystko jest ponadczasowe i dlatego tak łatwo identyfikować się z bohaterami i ich przeżyciami.

Dziękuję za chwile odpoczynku i wytchnienia od zgiełku i pędu współczesności.

Anna

 

Fortuna i namiętności. Tom 1. Klątwa to kolejna książka wspaniałej, polskiej autorki Małgorzaty Gutowskiej – Adamczyk. Biorąc książkę do ręki byłam pewna, że będzie to fascynująca lektura, która wciąga i nie pozwala odłożyć ją na bok. Nie pomyliłam się, wprost przeciwnie, jestem zauroczona tematyką historyczną Rzeczypospolitej tak wiernie ukazaną w książce. Niezwykle barwny okres pierwszej połowy XVIII  wieku,  kiedy umiera król Polski August II Sas i rozpoczynają się przygotowania zwaśnionych stron do elekcji nowego władcy: Piasta-Stanisława Leszczyńskiego oraz Augusta III popieranego przez stronnictwo prorosyjskie. Zachowując wierność historycznym realiom autorka rozwinęła fabułę ukazując postać bezwzględnego kasztelana Tadeusza Jandźwiłła, który przyczynia się do rozpadu swojej rodziny oraz dwóch zmieniających się bohaterów jakimi byli Kacper Hadziewicz i Bartek Rabiński. Dodatkowo losy tych szlachciców przeplatają się z losami dwóch jakże innych kobiet: Zofii i Cecylii. To wszystko składa się na rewelacyjną fabułę, dzięki czemu powieść jest rewelacyjna. Pisana językiem epoki przenosi nas w czasie co jest dodatkowym atutem książki.

Gorąco polecam bez względu na pogodę.

  Agnieszka

 

"Klątwa" Małgorzaty Gutowskiej- Adamczyk to barwna, ciekawa, wciągająca powieść historyczna rozgrywająca się w XVIII w. na Litwie. Wartka akcja , intrygujące postacie, wątek miłosny.  Nie brakuje też opisów obyczajowości tamtych czasów. Książka godna polecenia. Z niecierpliwością oczekuję na drugą część pt. ,, Zemsta”.

 Agnieszka

 

,,Klątwa” to piękna, barwna powieść od której trudno się oderwać. Można poznać rys historyczny oraz sytuację społeczno- polityczną Litwy i Polski w 1730 roku. Autorka ukazuje plejadę różnych postaci i całą  gamę ludzkich uczuć: miłość i zazdrość, zawiść i nienawiść. A wszystko to w przededniu rozbiorów. Polecam gorąco i z niecierpliwością czekam na drugą część.

 Aneta

 

 

Książka Małgorzaty Gutowskiej- Adamczyk pt. ,,Klątwa” jest opisem przetargów, jakie odbywają na Litwie po śmierci króla Augusta II. Szlachta popiera różnych kandydatów, każdy chce ugrać coś dla siebie. Autorka opisuje los młodej dziewczyny zgwałconej przez Cześnika Jandźwiłła i posądzonej o czary. Zostaje skazana na śmierć przez spalenie na stosie. Wtedy rzuca klątwę na cały ród swego prześladowcy. Na tle historycznych dziejów toczą się losy dwóch bohaterek Cecylii i Zofii. Cecylia jest kobietą o gorącym temperamencie, Zofia zaś spokojną wdową z dwójką dzieci. Obie pragną tego samego mężczyzny. Która zdobędzie jego serce? Przeczytaj książkę, a dowiesz się wszystkiego.

                                                                                                                                                           Genowefa

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: