Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18557298 razy

Kultura w Rzeszowie

Współpraca z

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

 

DKK w Woli Mieleckiej

Agnieszka Lingas-Łoniewska: "Skazani na ból"

11-01-2016

W świątecznej atmosferze odbyło się ostatnie już w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w naszej bibliotece. Tematem dyskusji była najnowsza powieść Agnieszki Lingas-Łoniewskiej pt. ,,Skazani na ból”. Premiera książki miała miejsce 24 października 2015 na Targach Książki w Krakowie. I wzbudza wśród czytelników ogromne emocje. Jak zresztą mówi sama autorka w jednym z udzielonych wywiadów ,,Książka musi wywoływać obrażenia”.

Skazani na ból” to historia Amelii, dziewczyny z dobrego domu oraz Aleksa, młodego skinheada. Pewnego dnia Amelia wracając do domu na ulicy zostaje zaczepiona przez grupę Cyganów. Zaciągają ją w ciemną uliczkę i…. wtedy zjawia się Aleks, który wybawia dziewczynę z opresji. Młodzi zakochują się w sobie miłością gorącą i gwałtowną. Czy miłość ponad podziałami i przekonaniami ma szanse na szczęśliwe zakończenie? Czy z góry skazuje bohaterów na przegraną i ból? Jakie tajemnice ukrywa przed ukochanym Amelia i co spowodowało, że Aleks jest od lat zagorzałym skinem? Na te wszystkie pytania odpowiedzi znajdziemy na kartach książki. Dodam, że czyta się ją w napięciu do ostatniej strony i choć z pozoru może wydawać się tylko zwykłym romansem, jest to dramat z gatunku New Adult. Powieść pokazuje świat młodych ludzi takim, jaki jest naprawdę bez koloryzowania i dramatyzowania. Obnaża młodzieńczą potrzebę pogoni za ideałami i akceptacją najbliższych. Pozwala też bliżej poznać subkulturę skinheadów. Porywa czytelnika w wir emocji,  by na końcu ,,wywołać obrażenia”.

Książka niezmiernie podobała się naszym klubowiczom i przekazywana z rąk do rąk dotarła do wielu czytelników. Oceniona jako jedna z najciekawszych, które do tej pory omawiano w czasie spotkań DKK

,,Skazani na ból”- to bardzo ciekawa książka o nieznanej mi wcześniej tematyce subkultury młodzieżowej, o skinheadach. Powinni ją przeczytać młodzi ludzie, aby wiedzieli, w jaki sposób może się skończyć wyznawanie przez nich nazistowskiej idei i do czego mogą sami doprowadzić. Książkę też polecam starszym, rodzicom dzieci, aby mieli świadomość istnienia różnych formacji popkulturowych i zagrożeń z nich wynikających. Jest to z pewnością trudny temat, ale autorka przybliża go w sposób interesujący.
 Aneta
 
Książkę pt. ,,Skazani na ból” napisała Agnieszka Lingas-Łoniewska. Opisała w niej los dwojga ludzi, którzy znali się już w dzieciństwie, a poraz kolejny spotykają się jako osoby dorosłe. Aleks staje w obronie dziewczyny, którą zaatakowali chuligani. Po tym spotkani rodzi się wielka miłość, młodzi pragną się ze sobą spotykać. Amelia musi ukrywać się przed rodzicami, bowiem Aleks jest od kilu lat skinem. Poza tym musi się uczyć, by zdać maturę i dostać się na studia. Miłość do Aleksa przesłania wszystko, ból, niepewność i wszelkie przeszkody, jakie spotykają na swojej drodze. Kocha go aż do bólu, on też ją kocha. Kiedy wszystkie przeszkody pokonali on traci życie. Rozpacz rozrywa jej serce, gdy umierający Aleks dyktuje list do syna, bowiem Amelia jest w ciąży. Po 18 latach syn czyta list i wie jakich miał wspaniałych rodziców, których miłość skazana była na ból.
Genowefa
 
Skazani na ból ” to pierwsza ( chociaż już wiem, że nie ostatnia ) książka Agnieszki Lingas – Łoniewskiej, którą ostatnio przeczytałam. Autorka w niezwykły sposób przedstawia burzliwy romans, która przeradza się w gorącą i prawdziwą, pierwszą miłość dwójki młodych ludzi, pochodzących z różnych światów. Chociaż fabuła książki oparta jest na miłości młodziutkiej Amelii i starszego o dwa lata Aleksa zdecydowanie nie jest to książka dla nastolatek. Historia opisana przez autorkę powinna dać do myślenia wielu rodzicom, którzy   w postaciach głównych bohaterów odnajdą swoje dzieci, może lepiej je zrozumieją i będą umieli im pomóc w zwalczaniu swoich słabości, a nie tylko krytykować powodując powolny zanik wzajemnych relacji. Lektura książki pokazuje, że miłość do drugiego człowieka może wiele zmienić, chociaż mam wrażenie, że w przypadku Amelii i Aleksa nie potrafiłaby zatrzeć dzielących ich różnic. Chociaż cała historia kończy się bardzo tragicznie, jest to najlepszy moment na zakończenie. Młodych i szczęśliwie zakochanych rozdziela śmierć,   a nie wzajemne oskarżenia, różnice środowiskowe, światopoglądowe, czy problemy wynikające z ich odmiennych przeszłości.
Piękna i niezwykła opowieść, którą warto przeczytać i zastanowić się nad siłą miłości.
 
Agnieszka
Aleks -20 lat jest skinheadem wyznaje neonazizm. Amelia  - 18 lat licealistka z dobrego domu . Poznają się ,kiedy na Amelię napadają dresiarze .  Zakochani od pierwszej chwili  ,ale przed nimi wiele przeszkód do pokonania .  Wiedzą , że chcą być razem ,  mimo , że będą skazani na ból , na cierpienie i na niebezpieczeństwo . Książka bardzo ciekawa , bardzo polecam.
Irena
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: