Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18561982 razy

Kultura w Rzeszowie

Współpraca z

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

 

DKK w Strzyżowie

ELIZABETH GILBERT: "Botanika duszy"

22-09-2015

Jeszcze nie opadły emocje i przeżycia z Narodowego Czytania "LALKI"- B. Prusa, którego nasz DKK był współautorem, a już kolejne spotkanie i następna wspaniała książka......

 
Tym razem najnowsza powieść Elizabeth Gilbert „Botanika duszy", tak bardzo odbiegająca od wcześniejszych książek autorki, zarówno pod względem jakościowym jak i gatunkowym. Jest to "pełnokrwista" powieść usytuowana w XIX wieku, która zaskakuje dojrzałością fabuły i języka. Jest to piękne, złożone i nastrojowe studium psychologiczne kobiety, której przyszło żyć w świecie i czasach zdominowanych przez mężczyzn i społeczne konwenanse. Akcja powieś ci rozpoczyna się przed końcem XVIII wieku w Anglii- we wsi Richmond, w okolicy Londynu. Poznajemy Henriego Whittakera, który urodził się w dosyć ubogiej rodzinie, skromnego pracownika ogrodu botanicznego. Już od najmłodszych lat Henry otaczał się wyjątkowymi roślinami, sprowadzanymi do ogrodu z całego świata, ten właśnie fakt przesądził o jego przyszłości. Henry przeszedł w swoim życiu swoistą szkołę wyrzeczeń, cierpień i samotności, ale również przygód brał udział w jednej z wypraw kapitana Jamesa Cooka. Kiedy przychodzi czas na ustatkowanie, wybiera sobie za żonęśrednio urodziwą Holenderkę, kobietę niezwykle inteligentną, dobrze wykształconą, twardo stąpającą po ziemi. Razem z żoną opuszcza Anglię i osiada w Filadelfii, gdzie buduje swoje botaniczne imperium. Tam właśnie przychodzi naświat jego córka Alma Whittaker, która mając takich rodziców nie może być przeciętna. Od urodzenia do późnej starości, śledzimy wyjątkowe losy tej niezwykłej kobiety, a wraz z nią fascynujące dzieje majątku Whittakerów, oraz przemiany społeczne jakie dokonywały się w Ameryce, w pierwszej połowie XIX wieku. Rodzice bardzo dbali o wychowanie córki, która od najmłodszych lat przejawiała zainteresowanie botaniką i była wszechstronnie utalentowana. Problem w tym, że los nie obdarzył Almy urodą, tylko analitycznym umysłem i ogromną inteligencją. A to właśnie uroda, jest tym co najbardziej cenione jest u kobiet - nie rozum. Rodzinna fortuna zapewnia jej dostatnie życie. Alma stopniowo godzi się z tym, że nie dane jej będzie znaleźć miłość. Poświęca się więc badaniem nad jedną z najbardziej niepozornych i nieciekawych roślinek - mchem. Alma na łamach książki żyje, oddycha, marzy, pragnie, tęskni, ma nadzieję i bardzo cierpi...
Wczytując się w losy Almy przeżywamy jej uczucia bardzo realistycznie, wraz z nią zgłębiamy tajemnice roślin i własnego ciała. W tym celu zamykała się w dusznej, przesiąkniętej zapachem kleju introligatorni i badała możliwości rozkoszy. Poznajemy zawiłe i trudne relacje Almy z mężczyznami - ojcem, mężem Ambrose, siostrą Prudence - kobietą piękną i wspaniałą, przyjaciółką Rettą.
Elizabeth Gilbert pokazała nam z jednej strony, świat chłodnej analizy naukowej a z drugiej stromy świat niezgłębionej kobiecej duszy....Na uwagę zasługuje również kunszt języka - sporo w nim pięknych, zwracających uwagę perełek – „Tam, gdzie jest życie jest też nadzieja. Śmierć jest potwornie ostateczna."
Jest to niezwykła książka, gdzie czytelnik ma dylemat - chciałby jak najszybciej ją przeczytać, ale równocześnie marzy, by tak szybko się nie skończyła.
Gorąco zachęcam do przeczytania
 
 Wanda Przybyłowicz, DKK przy BPGiM w Strzyżowie
 
 
 
 
 
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: