Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18562042 razy

Kultura w Rzeszowie

Współpraca z

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

 

DKK w Stalowej Woli

Paulina Wilk: "Znaki szczególne"

26-03-2015

 Spowiedź pokolenia 30-latków

W środę, 11 marca po raz kolejny spotkali się miłośnicy dobrej literatury zrzeszeni w Dyskusyjnym Klubie Książki. W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli tym razem dyskutowano o książce Pauliny Wilk – „Znaki szczególne”.

A „Znaki szczególne” są zapisem dorastania w wolności, która także dzieciom i nastolatkom postawiła zaskakujące wyzwania. Ostatni obywatele PRL, a jednocześnie pierwsi obywatele wolnej Polski – są generacją szczególną. Przecięci na pół, starzy i nowi zarazem. Urodzona w 1980 roku autorka była jednym z dzieci porwanych przez wir przemian. Teraz ogląda własne dzieciństwo, dorastanie i dorosłość, opisuje też losy rodziny, sąsiadów i bliskich, by zrozumieć, jak głęboka, wszechobecna – i niezakończona – jest transformacja życia w Polsce.

Podczas spotkania rozmawiano o marzeniach pokolenia 30-latków, także o tych wielu niespełnionych. Bo sporo miejsca w swej książce Paulina Wilk poświęca właśnie tym sprawom.  – Wychowywaliśmy się w czasie wielkich wolnościowych marzeń i nadziei na ich spełnienie. Rzeczywistość nie jest dobrobytem, tylko skromnym egzystowaniem, w której deficyt jest czymś codziennym – uważa pisarka.

Klubowicze, zauważyli jednak sporo cech wspólnych, nawet rozrywek, które łączy pokolenie 30-latków z pokoleniami starszymi. - Są jednak ostatnim pokoleniem, które wie, co to był stan wojenny. Choć byli wtedy dziećmi – to jednak to pamiętają. Kolejne pokolenie urodziło się już po przemianach w Polsce i po zmianie ustroju – zauważono. Klubowicze docenili dojrzały język literacki i biegłość, z jaką Paulina Wilk się nim posługuje.

A kolejne spotkanie DKK odbędzie się w środę, 15 kwietnia. Jak zwykle o godzinie 18.00, w budynku MBP przy ul. ks. J. Popiełuszki 10. NA warsztat klubowicze wezmą najnowszą książkę Jacka Hugo Badera „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak”. Zapraszamy!

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: