Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
15779665 razy

Kultura w Rzeszowie

Współpraca z

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

DKK w Przemyślu

Magdalena Tulli: "Włoskie szpilki"

10-07-2015

Włoskie szpilki” to kolejna książka Magdaleny Tulli, po która sięgnął przemyski Dyskusyjny Klub Książki. Po lekturze „Szumu”, który uniwersalistycznie rozwinął wątki autobiograficzne, klubowicze postanowili sięgnąć po wcześniejszy tom prozy, obsypany nagrodami „Włoskie szpilki”.

 Jest to książka o trudnych tematach, o życiu człowieka zdeterminowanym przez przeszłość, nawet tą, która zdarzyła się przed jego narodzeniem. Książka składa się z kilku opowiadań, pięknie napisanych, ale i bardzo bolesnych. Są to opowiadania związane z historią rodzinną autorki, przelanie ich na papier musiało wiązać się z dużym bólem, chociaż mógł to być jednocześnie jakiś sposób na uporanie się z nim. Powrót do samej siebie sprzed lat może być oczyszczający i uwalniający od wielu trudnych emocji.
Pisarka zwraca uwagę na przypadkowość kolejno następujących w życiu wydarzeń „Życie jednak to same dalsze ciągi bez żadnego początku, stare, zasupłane wątki wleczone nie wiadomo skąd, nie wiadomo dokąd. Nie wiemy jak ma na imię bohaterka historii, nazwana raz Karoliną, a raz Małgorzatą. To nie jest bowiem najważniejsze. Mamy tutaj rozprawę z Polską, narodowymi tragediami, katastrofami. Ważną rolę odgrywają w tej prozie przedmioty – symbole np. należące do matki „włoskie szpilki”
Życie to ciąg traum, trauma wojenna wpłynęła na traumę dziecka, które stało się ofiarą nieujętą w żadnych statystykach, zamkniętą w sobie, zagubioną, mającą problemy z czytaniem i pisaniem, z liczeniem, z nawiązywaniem kontaktów z ludźmi, wałęsającą się całymi dniami po mieście bez klucza do mieszkania.
Choroba matki, jej cofanie się w czasie i przywoływanie dawnych wspomnień uświadomiła bohaterce, dlaczego i ona została ofiarą wojny, dlaczego matka nie mogła wykrzesać z siebie ani odrobiny czułości dla własnego dziecka, dlaczego sugerowała, że córka jest ciężarem. Dla matki istniało kiedyś inne życie i zupełnie inny świat, istnieli ludzie, którzy zniknęli bez śladu. Zniknęli, bo przyszło im żyć w niewłaściwym miejscu, w niewłaściwym czasie, a potem umrzeć, tak zupełnie niepotrzebnie.
W tej czarnej chmurze, niesionej wiatrem ponad lądami i morzami, płynęła po niebie moja rodzina… Przed chmurą dziewczynka nie ucieknie już nigdy, pomimo, iż dorośnie, wychowa dzieci, rozwiedzie się, itd. Pamięć przeszłości i tak nie zostawi jej w spokoju.
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: