Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
16077166 razy

Kultura w Rzeszowie

Współpraca z

Pogoda

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

DKK w Nowej Sarzynie

Michel Houellebecq: " Uległość"

07-01-2016

 Pierwsze pytanie jakie zadali sobie klubowicze podczas omawiania książki Michela Houellebecqa  ,, Uległość’’. W spotkaniu, które odbyło  się w czwartek 17 grudnia uczestniczyło 15 osób. Omawiana książka przedstawia sytuację Francji w niedalekiej przyszłości, kiedy władzę drogą wolnych wyborów wygrało Bractwo Muzułmańskie. Dyskusja rozpoczęła  się stwierdzeniem, że bardzo znamienny był fakt, iż do rywalizacji stanęła jedna partia skrajnie prawicowa. 
Wydanie książki w Polsce zbiegło się z masowym oblężeniem Europy przez uchodźców z ogarniętego wojną Bliskiego Wschodu i życiem Europejczyków w obawie przez terroryzmem.
Mówiono o dekadencji kultury europejskiej. Główny bohater zblazowany i zmanierowany, podobnie jak całe rzesze Francuzów nie chciał, czy też nie umiał założyć rodziny i prowadzić unormowanego życia. Zadowalał się okazjonalnym seksem. Będąc wykładowcą literatury na uniwersytecie zajmował się jednym dziewiętnastowiecznym pisarzem Huysmansem, co też niejako odciągało go od realiów. Padło stwierdzenie, że jest martwy. Francuscy intelektualiści zakochani w głupich teoriach, których nie dało się zgłębić, zajmujący się plotkami na temat ,,co słychać w naszym światku’’.  Reasumując: brak więzi rodzinnych, odsunięcie się od kościoła, a więc od moralności i tradycji chrześcijańskiej spowodowało, że Francuzi stali się nijacy, znudzeni. Podświadomie pragnęli czegoś nowego i dostali: Islam. Religia, która wszystko jasno określa, dyktuje twarde zasady, zwalnia więc od myślenia. Wszystko podane jest na tacy.
   Jeden z klubowiczów wysunął nawet tezę, że Islam mógłby  być atrakcyjny dla młodych Europejczyków, bo można mieć legalnie kilka żon, a kwestia zawarcia czy rozwiązania związku małżeńskiego jest zdecydowanie prostsza, wręcz nieporównywalna.
Omawiana była też sytuacja europejskich kobiet, które stosunkowo niedawno wywalczyły sobie pozycję na równi z mężczyznami. Teraz będą musiały wrócić do korzeni, albo cofnąć się zdecydowanie dalej, gdyż sytuacja Europejek zawsze była lepsza od sytuacji Muzułmanek.
   Główny bohater, nie wiadomo czy z lenistwa, czy głupoty, czy wygody przymierza się do przejścia na Islam. Będzie miał wysoką emeryturę i święty spokój. Wykładać w muzułmańskiej uczelni tak czy owak nie może. I to jest ta uległość. Nie ma wojowników, którzy walczyliby o dawny porządek, o demokrację. Dla nas, Polaków takie postawy są niepojęte.
  

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: